Azerbaycan’ın milli hava yolu şirketi Azerbaycan Hava Yolları (AZAL) AnadoluJet modeliyle düşük maliyetli bir hava yolu şirketi kuruyor. AZAL’dan yapılan açıklamada şirketin adının AzalJet olacağı açıklandı.

28 Mart’ta uçuşa başlaması planlanan AzalJet ilk aşamada ana şirket AZAL’ın sefer gerçekleştirdiği hatlarda faaliyet gösterecek. Bagajlama ve uçak içi ikram servislerinin ücretli olması planlanan AzalJet’in bağlı olduğu AZAL’da ise mevcut hizmetler yolculara ücretsiz olarak sunulmaya devam edecek.

Azerbaycan sivil havacılığının geliştirilmesi için atılan adımlar arasında önemli bir yeri olacak. AzalJet’in kuruluş süreci için Azerbaycan’a sefer gerçekleştiren Türk Hava Yolları’nın alt markası AnadoluJet, Macar WizzAir tarafından gerçekleştirilen seferler ve uçuş yapıları dikkate alındı. Ayrıca Türkiye’den Azerbaycan’a sefer gerçekleştiren Atlasglobal ve Pegasus hava yolları da düşük maliyetli hava yolu kurulum sürecinde etkili olan etmenler arasında dile getirildi.

Düşük maliyetli hava yolu sisteminin Azerbaycan havacılığının gelişmesi ve Azerbaycan halkının daha faza hava yolu ulaşımını tercih etmesini sağlayacağı düşünülüyor.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.