Azerbaycan ve Türkiye arasında kimlikle seyahat dönemi, 1 Nisan’da başlayacak. İki ülkenin vatandaşları, karşılıklı seyahatlerde pasaporta ihtiyaç duymadan, yalnızca kimlik kartı ibraz ederek seyahat edebilecek.

Türkiye Dışişleri Bakanlığı, Türkiye ile Azerbaycan arasında “Kimlikle Seyahat Protokolü çerçevesinde alınan karar gereği, karşılıklı kimlikle seyahatin başladığını duyurdu. Protokole ilişkin sürecin tamamlandığı bildirilen açıklamada, kararın 1 Nisan 2021’den itibaren uygulamaya konulacağı bildirildi.

Türkiye ve Azerbaycan vatandaşlarının seyahatlerde pasaporta ihtiyaç olmaksızın kimlik kullanabileceği uygulamaya ilişkin Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, “Can Azerbaycan’la 1 Nisan 2021 tarihi itibarıyla hayata geçecek yeni düzenleme, ülkelerimiz arasındaki ‘İki devlet, tek millet’ söyleminde ifade bulan güçlü kardeşlik bağlarını daha da pekiştirecektir.” ifadeleri kullanıldı.

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları; Ukrayna, KKTC, Gürcistan, Moldova’ya pasaport ve vize olmaksızın kimlik kartıyla giriş yapabiliyordu. Son olarak Azerbaycan’la imzalanan protokol gereği, bu listeye Azerbaycan’da eklendi.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.