Füzuli Uluslararası Havalimanı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in katıldığı törenle açıldı.

Azerbaycan’ın işgalden kurtardığı topraklarda inşa ettiği Füzuli Uluslararası Havalimanı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in katıldığı törenle açıldı. Törene Ulaştırma ve Altyapı Bakanımız Adil Karaismailoğlu da katıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Füzuli Uluslararası Havalimanı’na inen ilk devlet başkanı oldu.

14 Ocak 2021 tarihinde temeli atılan Havalimanı 8 ayda uçakları kabul edecek hale geldi. Havalimanının ilk test uçuşu 22 Ağustos’ta gerçekleştirildi.

Saatte 200 yolcuya hizmet verecek kapasiteye sahip olan havalimanının pisti 3 bin metre uzunluğunda ve 60 metre genişliğindedir.

Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği (IATA), havalimanını FZL kodu ile uluslararası havalimanları listesine aldı. Füzuli Havalimanı bu sayede Uluslararası uçuşların yapılacağı bir havalimanı olacak.

GÜNCELLENDİ

Azerbaycan işgalden kurtarılan topraklarda yapılan ilk büyük projenin açılışı için gün sayıyor.

Azerbaycan, Ermenistan işgalinden kurtarılan topraklarda yapılan ilk büyük projenin açılışı için gün sayıyor. Füzuli Uluslararası Havalimanı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla açılacak.

İŞGALDEN KURTARILAN ŞEHİRE ULUSLARARASI HAVALİMANI YAPILDI

Azerbaycan’ın işgalden kurtarılan Füzuli şehrine, Türk ve Azerbaycanlı mühendislerin ortak çalışmalarıyla bir havalimanı yapıldı.

14 Ocak’ta temeli atılan havalimanı, 124 hektar arazi üzerine inşa edildi. Havalimanı, 3 kilometre uzunluğunda ve 60 metre genişliğinde büyük bir piste sahip.

Füzuli Uluslararası Havalimanı, 26 Ekim Salı günü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla düzenlenecek törenle hizmete açılacak.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.