Bir zamanlar en çok satan 737 MAX’ın uçuşunun durdurulmasının sebeb olduğu kriz, ABD’li uçak üreticisine 18 milyar dolardan fazla zarara yol açtı, üretimi kesti ve tedarik zincirini durdurdu, ayrıca cezai ve kongre soruşturmaları devam etmektedir.

FAA, ilgili tarafların “Lion Air ve Etiyopya Havayolları kazalarını takip eden soruşturmalar sırasında belirlenen emniyet sorunlarını azaltmak için önerilen tasarım değişiklikleri ve mürettebat prosedürleri” hakkında yorum yapmak için 45 gününün olacağını söyledi. FAA, uçağın ticari hizmete devam edebilmesi için hala bazı önemli adımların olduğunu belirtti.

FAA, 1 Temmuz’da 737 MAX’ın otomatik uçuş kontrol sisteminde üç günlük sertifikasyon testi uçuşlarını tamamladığını söyledi.

FAA Uçuş Standartları Kurulu (FSB) ve Ortak Operasyonlar Değerlendirme Kurulu (JOEB), uçuş mürettebatı için tasarım değişikliklerine ve mürettebat prosedürlerine dayanarak önerilen eğitimin gözden geçirilmesi için nihai planlama devam süreci etmektedir.

JOEB, Kanada, Avrupa ve Brezilya’dan düzenleyicilerini içerecek ve minimum pilot eğitim gereksinimlerini değerlendirecektir. FSB, JOEB bulgularına yönelik kamuoyu yorumu için bir taslak rapor yayınlayacaktır.

FAA, düzenlemelere uyumu değerlendirmek için Boeing’in nihai tasarım belgelerini inceleyecek ve çok kuruluşlu Teknik Danışma Kurulu nihai Boeing sunumunu inceleyecek ve nihai FAA uyumluluk tespitinden önce bir rapor hazırlayacaktır.

Boeing, her iki kaza nedenlerini de içeren kilit bir emniyet sistemi için önlemler almayı, diğer yazılım güncellemelerini yapmayı ve kablo demetlerini iyileştirmeyi kabul etti.

Boeing ve FAA tarafından yapılan açıklamalar teknik problemlerin olumlu bir şekilde sonuçlandığını bununla birlikte eğitim, prosedürler ve diğer bazı idari konuların zaman alacağı öngörülmektedir.

Bundan sonraki adımlar uçuş öncesi eğitimlerin planlanması ve prosedürlerin dökümante edilerek yayınlanması olacaktır.

Sağlıklı Emniyetli Uçuşlar dileriz

 

Eyup Turşucu

Kaptan Pilot(E)

Kaza Araştırma Uzmanı

 

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.