3. Havalimanı projesine finansman sağlayan Hollandalı bir firmanın çevreye verilen zararı gerekçe göstererek desteğini çektiği iddia edildi. İddialar üzerine sozcu.com.tr’ye konuşan Ulaştırma Bakanı Ahmet Arslan, “Kredi sisteminde anlaşmalarda herhangi bir sıkıntımız yok. Birinin sistemden çekilmesi demek, anlaşmaların sıkıntıya düştüğü anlamına gelmez” dedi. Bakan gündemdeki diğer konulara ilişkin de değerlendirmelerde bulundu.

Türkiye’nin dev projelerinden olan İstanbul 3. Havalimanı projesinde, finansman desteği veren Hollandalı bir firmanın, projenin çevreye zarar verdiğini gerekçe göstererek, desteğini çektiği öne sürüldü. Ulaştırma Bakanı Ahmet Arslan ise sozcu.com.tr’ye yaptığı açıklamada tek bir firmanın çekilmesinin projenin etkilemeyeceğini söyledi. Arslan, Çanakkale 1915 Köprüsü için 13 finans kuruluşundan destek alındığını hatırlatarak,”Kredi sisteminde anlaşmalarda herhangi bir sıkıntımız yok. Birinin sistemden çekilmesi demek, anlaşmaların sıkıntıya düştüğü anlamına gelmez” dedi.

KUZEY ORMANLARI SAVUNMASI ŞİRKET İLE BİR ARAYA GELDİ

Kuzey Ormanları Savunması adlı oluşum, internet sitesi üzerinden yaptığı açıklamada, Hollandalı bir şirketin Atradius Dutch State Business’a (ADSB) 2016 yılı içerisinde başvurduğunu belirtti. Oluşum açıklamasında “ADSB ise geçtiğimiz Ekim ayında KOS ile 3. havalimanı projesi hakkında irtibata geçti. ADSB yetkilileriyle İstanbul’da gerçekleştirdiğimiz toplantıda projenin bölge ekosistemi üzerinde bırakacağı kalıcı hasarları, projede yaşanan iş cinayetlerini, projenin kır ve kente etkisini ve projenin şeffaf bir şekilde ilerlemediği dahil olmak üzere bir dizi itirazımızı dile getirerek İstanbul’un katli demek olacak 3. Havalimanı’nın yapılmamasından başka bir yol olmadığını belirttik. Geçtiğimiz ay içinde de bizleri sevindiren haberi aldık: şirket muhtemelen kredi desteği reddi sonucunda projeden çekildiğini duyurdu” ifadesini kullandı.

Ulaştırma Bakanı Arslan da, Sozcu.com.tr’ye yaptığı açıklamada, Hollandalı şirketin çekilmesi de dahil, Türkiye’nin dev projelerindeki son durum hakkında bilgi verdi. Ulaştırma Bakanı’nın Osmangazi köprüsünden, zarar eden Zafer Hava Limanı’na, Varlık Fonu’na kadar açıklamaları şöyle:

“TEK BİR FİRMANIN ÇEKİLMESİ, 3. HAVALİMANI ANLAŞMASINI ETKİLEMEZ”

Tek bir firmanın destek çekmesinin, 3. Havalimanı anlaşmasını etkilemeyeceğini söyleyen Ulaştırma Bakanı Arslan,”3. Havalimanında bir sıkıntı yok. Çok sayıda şirket finansman desteği veriyor. kaç tane şirketin destek verdiği konusundaki rakam şu anda aklımda tam olarak yok. ancak çok sayıda şirket destek veriyor. Kredi sisteminde anlaşmalarda herhangi bir sıkıntımız yok. birinin sistemden çekilmesi demek, anlaşmaların sıkıntıya düştüğü anlamına gelmez” dedi. .

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.