CNN TÜRK’te Hakan Çelik’in sunduğu Hafta Sonu programına konuk olan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum önemli açıklamalarda bulundu.

Bakan Murat Kurum, Bakanlığın yaptığı çalışmalar hakkında açıklamalarda bulundu.

Kurum, Atatürk Havalimanı’yla ilgili olarak ise “13 milyon metrekarelik alan orası, işin bütününde süreçte millet bahçesi yapacağız ve bu kesin bir karar. Ancak bu millet bahçesi etaplar halinde yapılacak.” dedi.

Havalimanının bir kısmının taşındığını anlatan Kurum, şu ifadeleri kullandı:

“Ancak bir kısmında özel ve kargo uçaklarının devam edeceği bir süreç var, onların hepsi üçüncü havalimanımıza taşınana kadar. O sürece kadar mevcutta bir pisti korumak zorundayız. Taşınma işlemi bittikten ve arazi bize teslim edildikten sonra oranın imalatını da TOKİ ile yapacağız. Yaklaşık 7-8 milyon metrekaresini ilk etapta, akabinde 12 milyon metrekareye çıkartacak, millet bahçesini İstanbul’umuzu kazandıracağız. Millet bahçesinin yapımına 2019 yılı içerisinde başlamayı planlıyoruz, 2020’ye kadar belli bir etabını teslim edeceğiz.”

Kurum, Atatürk Havalimanının millet bahçesi yapıldıktan sonraki haliyle ilgili “Central Park’ın tam 3,5 katı, Londra’daki Hyde Park’ın da 8 katı büyüklüğünde olacak.” dedi.

Ankara’da Atatürk Kültür Merkezi’nin yerine de millet bahçesi yaptıklarına değinen Kurum, “Önümüzdeki hafta temelini atıyoruz. 2019’da büyük bir kısmı tamamlanır ama 2020’de teslimini ederiz.” diye konuştu.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.