Türkiye’nin en önemli turizm merkezlerinden Kapadokya’da bir araya gelen Hava İş Sendikası üyeleri, balon patlatarak balon firmalarını protesto etti.

Hava İş Genel Başkanı Ali Kemal Tatlıbal ve Türkiye’nin çeşitli illerinden gelen yaklaşık 300 Hava İş Sendikası üyesi Nevşehir’in merkez ilçeye bağlı Göreme beldesinde balon uçuş alanında basın açıklaması yaparak tepki göstermek için balon patlattı.  Önceki gün Göreme beldesinde düzenlenen ’Dayanışma Eylemi’nde sendika üyeleri, halay çekerek balon firmalarını protesto etti.

Hava İş Genel Başkanı Ali Kemal Tatlıbal, burada yaptığı açıklamada iş verenlerin kendilerini öcü gibi göstermelerinden dolayı rahatsız olduklarını kaydetti. Tatlıbal, “Biliyoruz ki ülkemiz nadide güzelliklerine sahip bu şehrimiz bu bölgemiz Kapadokya’mız sadece kendisine değil yaptığın turizm ataklarıyla ülkemizin ekonomisine de nice katkılar sağlamıştır. Bu vesile ile sadece işçilerim için değil burada iş veren olarak faaliyet gösteren Nevşehir’e ve ülkemize katkısının ekonomimize sağladığı katkısının bilincinde olduğumuzu bildirmek istiyorum. Ve onlara ülkem adına yine teşekkür etmek istiyorum. Ancak üzüldüğümüz bir husus var ki geçmiş yıllardan kalmış bir zihniyet olarak algılıyoruz. Belli grupların bizleri öcü gibi göstermesi, işçilerini tehdit ederek sendikalaşmasının önüne engel olması, bizleri saf dışı bırakma gayreti işçilerin aslında sevilmediğini gösteriyor. Biz bugün burada işçi kardeşimize sadece yaşam standartları daha iyi hale gelsin, sosyal haklarının en iyi düzene çekilsin ve en önemlisi iş garantisi olsun isteklerimizi belirtmek üzere burada toplandık” diye konuştu.

“SADECE ALNIMIZIN TERİNİ İSTİYORUZ” Kapadokya Bölgesinde sıcak hava balon turları düzenleyen bir firmada çalışan ve grev yapan balon çalışanı Suat Daşdelen ise, “Patronlarımızdan hiçbir isteğimiz yok. Bizim onların parasında pulunda gözümüz yok. Biz sadece alnımızın terini istiyoruz” dedi. Açıklamaların ardından yaklaşık 300 kişi yanlarında getirdiği balonları şişirerek patlattı.(Haber50-Nevşehir)

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.