İspanya’nın turistik kenti Barcelona’nın El Prat Havalimanı’nda, çalışma koşulları ve ücretlerinin iyileştirilmesini isteyen çalışanlarla hükumet arasındaki anlaşmazlık grev kararıyla noktalandı.

Eulen grubu için çalışan ve havaalanı güvenliği ile kontrollerden sorumlu olan 360 güvenlik çalışanı, şirket yönetiminin ücretlerde yüzde 18 artış içeren teklifini geri çevirerek, gece yarısından itibaren süresiz genel greve başladı.

Şirket yönetimine taleplerini iletebilmek için 4 Ağustos’dan bu yana uyarı grevine çıkan İşçiler, uyarı grevini genel greve çevirdi.

Barcelona Havalimanı’nda 2009-2016 yılları arasında turist sayısı yüzde 60 oranında artarken, güvenlik çalışanlarının sayısının aynı tutulmasından ve iş yükünün artmasına rağmen ücretlerin artmamasından şikayet ediyorlar.

Kent turizminin grevden etkilenmesinden ve güvenlik krizi yaşanmasından endişe eden Hükumet, Eulen çalışanlarını “gerekirse hakem olarak devreye girecekleri” konusunda uyarırken, sendika bunun grev hakkına müdahale anlamına geleceği yanıtını verdi.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.