Mili Savunma Bakanı Fikri Işık’ın talimatıyla harekete geçen Hava Kuvvetleri Komutanlığı, sabotaj ihtimalini tüm yönleriyle araştıracak. Araştırma sonucu olayın suikast girişimi mi yoksa kaza mı olduğu ortaya çıkarılacak.

Hava Kuvvetleri Askeri Savcılığı, Havadan İhbar ve Kontrol Uçağı’nın düşme tehlikesi atlatmasına neden olan, pitot tüpünde bitki tomurcuğu bulunması olayı hakkında soruşturma başlattı. Yeni Şafak’ın, manşetten duyurduğu haberin ardından, FETÖ suikastı izi taşıyan olaya ilişkin Milli Savunma Bakanlığı harekete geçti. Bakan Fikri Işık’ın talimatıyla Hava Kuvvetleri Komutanlığı’na olayın detayları soruldu. Soruşturma açılmadığı bilgisinin verilmesi üzerine, Bakan Işık, olayın detaylı olarak soruşturulması ve aydınlatılması talimatı verdi. Talimat, Hava Kuvvetleri Komutanlığı’na iletildi. Hava Kuvvetleri Askeri Savcılığı olaya ilişkin soruşturma başlattı.

SUİKAST GİRİŞİMİ ŞÜPHESİ
Yeni Şafak Gazetesi, 7 Şubat tarihinde, Hava Kuvvetleri Komutanlığı’nda “FETÖ saldırıları durmuyor” dedirten olayı manşetten duyurmuştu. Türkiye’nin milyar dolarlık Barış Kartalı Projesi kapsamında satın aldığı 4 adet Havadan İhbar ve Kontrol (HİK) uçağından biri, inişe geçtiği esnada, uçağın sürat sistemindeki bir arıza nedeniyle inişte hayli zorlanmış, birkaç denemeden sonra piste indirilebilmişti. Araştırma üzerine uçağın hızını ölçen pitot tüpünün içinden bir bitki tomurcuğu çıkarılmış, arızanın bitki tomurcuğunun sürat sistemini köreltmesi nedeniyle yaşandığı ortaya çıkmıştı. Havacılık uzmanları, dar ve küçük bir boru şeklindeki pitot tüpüne doğal yollardan bir bitki tomurcuğunun girmesinin olanaksıza yakın olduğuna işaret etmişlerdi.

HAREKETE GEÇİLDİ
Olayın ardından Hava Kuvvetleri Komutanlığı’nca gerekli inceleme yapıldı. Ancak olayla ilgili soruşturma başlatılmadı. Soruşturma başlatılmadığı da Milli Savunma Bakanlığı’nın, Yeni Şafak’ın haberi üzerine Hava Kuvvetleri Komutanlığı’nda ilgililerle irtibata geçmesi üzerine ortaya çıktı. Uçağın bulunduğu bölgede kamera bulunmadığı için biri ya da birileri tarafından bitki tomurcuğunun pitot tüpüne konulmuş olduğunun tespitinin hayli zor olduğu da Bakanlık yetkililerine aktarılan bilgiler arasında yer aldı.

TALİMATI IŞIK’TAN
Bakanlık yetkilileri, Hava Kuvvetleri’ndeki muhataplarından aldıkları bu bilgileri Milli Savunma Bakanı Fikri Işık’a aktardı. Bakan Fikri Işık, bunun üzerine, olayın detaylı olarak soruşturularak aydınlatılması talimatı verdi. Bakan Işık’ın talimatı, Hava Kuvvetleri Komutanlığı Karargahı’ndaki muhataplara iletildi. Bunun üzerine Hava Kuvvetleri Komutanlığı harekete geçti. Hava Kuvvetleri Askeri Savcılığı, olaya ilişkin soruşturma başlattı.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.