ABD Başkanı Donald Trump, havayollarının COVID-19 salgınının finansal etkisini azaltmasına yardımcı olmak için -Sivil Havayolu sektörüne 58 milyar dolarlık mali yardım da dahil olmak üzere- 2 trilyon dolarlık bir koronavirüs uyarıcı paketini yasasını imzaladı.

Önceki yazılarımızda da yer verdiğim gibi Havacılık sektörü tabiri caiz ise “ Havadan nem kapan” en hassas sektörlerin başında gelir ve ayrıca en önemli sektördür. Dünyanın, hayatın hareket kabiliyetidir. Durduğu anda yaşamın dinamikliği neredeyse sona erer ve şu anda bunu yaşıyoruz. Salgın sona erdiğinde dünyada tekrar ivmeyi sağlayacak; kaybedilenleri kazandıracak bu sektörün yaşar durumda bulundurulması bir gereksinimdir.
Devleti yönetenlerin bu konuya sağlıktan sonra öncelik vermesi çok önemlidir.
Tüm insanlığa tez günde sağlıklı bir dünya dileriz.
Eyup Turşucu
Kaptan Pilot(E)
Kaza Araştırma Uzmanı

Eyup Turşucu kimdir? 

Isparta’nın Yalvaç kasabasında 1953 yılında doğan Eyup Turşucu 1973 yılında Kara Harp Okulundan Tank Teğmen olarak mezun oldu. 1974 yılında Tank Subay okulunu bitirdikten sonra 20 Temmuz 1974 Kıbrıs Barış Harekatına katıldı.

1977 yılında Kara Havacılık Okulundan Helikopter Pilot olarak mezun oldu. 1980-1987 yılları arasında Kara Havacılık Okulunda Uçuş Öğretmeni ve Alet Uçuş ve Kontrol Öğretmeni olarak görev yaptı. 1987 yılında istifa ederek Devlet Hava Meydanları İşletmesine girerek helikopter pilotu ve aynı dönemde ek görev olarak Sivil Havacılık Genel Müdürülüğünde Uzman olarak görev yaptı. Bu dönemde AÜ’de iş idaresi bölümünü bitirerek Gazi üniversitesinde işletme Yüksek lisans programını tamamladı

1995 yılında DHMİ’den emekli olarak Ankara’da kurulu SKY LINE Havacılık ve Bakım Merkezi Genel Müdürü olarak çalıştı ve 1988 yılında ayrılarak THY A.O’na B737 pilotu olarak göreve başladı. Bu dönemde Uçuş Emniyet biriminde Emniyet kontrol pilotu ve Son 5 yıl Uçuş Operasyon Emniyet Müdürü olarak görev yaparak Ağustos 2018’de emekli oldu.

Kaza İnceleme Uzmanı olarak havacılık sektöründe yaşanan olayları takip eden Eyup Turşucu, Bağımsız Havacılar sitesinde havacılık olayları ve kazaları konusunda makaleler yazarak sektör ilgililerini bilgilendirmektedir.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.