Cuma, Haziran 14, 2024

BU HAFTA İLK 5 HABER

Benzer Haberler

Batı yaptırımları: Rus havayollarının yabancı uçak alımı Ekim ayına kadar tamamlanacak

Rus havayolları şu anda kiralanan yabancı yapımı uçakları satın almak için Rusya Ulusal Varlık Fonu’ndan (NWF) fon desteği alacak.

Rus resmi haber ajansı TASS!ın aktardığı habere göre Ulaştırma Bakan Yardımcısı Igor Chalik, fon tahsis mekanizmasıyla ilgili herhangi bir sorun olmadığını, yalnızca “örgütsel sorunlar” olduğunu söyledi.

NWF, Mart 2023’te Rus havayolları tarafından yaklaşık 80-90 yabancı uçağın satın alınmasını kolaylaştırmak için 300 milyar ruble (yaklaşık 4 milyar $) tahsis etmişti. Amaç, jeopolitik zorluklara rağmen ülkedeki hava taşımacılığı operasyonlarını sürdürmekti.  

Rusya’nın en büyük havayolu şirketi Aeroflot, halihazırda finansal kiralamadan 10 Boeing 777-300ER uçağı satın aldı ve şu anda 47 tane daha için görüşmelerini sürdürüyor.

8 Nisan 2023’te yayınlanan Avrupa Birliği (AB) yaptırımlarında yapılan değişiklik, kiralayanların, Rusya – Ukrayna savaşının başlamasından önce imzalanan anlaşmalar kapsamında finansal kiralama ile uçak alan Rus şirketlerinden ödeme kabul etmesini sağlıyor. Kira ödemeleri yapıldıktan sonra uçağın mülkiyeti devredilebiliyor. 

Batılı ülkeler ayrıca kiralayanlarından Rusya’dan kiralanan uçakları geri talep etti. Bununla birlikte, Rus makamları, uçağı yerel bir sicile devreden ve ülkede faaliyet göstermeye devam eden bir karşı talimat yayınladı. 

NWF fonunun birkaç havayolu şirketi arasında adil bir şekilde dağıtılması gerekirken, net tahsis kriterlerinin olmaması ve fonların dağıtımındaki gecikme, artan düzeyde bir belirsizliğe neden olarak girişime gölge düşürdü. 

Batılı uçak sahipleriyle sigorta anlaşmaları için şartlara ulaşılmasına ya da neredeyse sonuçlandırılmasına rağmen, S7, Ural Airlines, RusLine ve iFly gibi diğer Rus havayolları hala fondan paylarını almayı bekliyor. 

Eylül 2023 tarihi yaklaşırken, Rusya’nın Ukrayna’daki savaşı nedeniyle günde yaklaşık 700 milyon dolar ve yaptırımlar nedeniyle günde yaklaşık 150 milyon dolar kaybettiği tahmin ediliyor. 1 Haziran 2023 itibariyle, Rusya’nın NWF’si 153,1 milyar dolar değerinde olduğu tahmin ediliyor.

Şu anda Rusya’da 500’den fazla kiralık yabancı yapımı uçak bulunuyor ve bunların değeri yaklaşık 20 milyar dolar. 

Facebook ile Yorum Yapın

ÇOK OKUNANLAR