Bir yıl arayla DC Comics’in farklı yayınlarında doğan Batman ve Superman, hem her nesilden sayısız hayrana sahip olan hem de gerçek dünyadaki sosyal ve politik değişimlerin bir yansımasını gördüğümüz küresel semboller haline geldiler. Biri trajik bir suç sebebiyle, diğeri de ölen bir gezegen aracılığıyla yetim kaldı. Birini ayakta tutan şey intikam duygusuyken diğerinin ahlak pusulası onu yetiştiren Dünyalı ailesinin değerleri oldu. Öylesine efsaneleştiler ki aklınıza gelebilecek her yeni öyküye sızıp başyapıt olarak gösterilen çizgi romanlara ve 10’dan fazla film uyarlamasına ilham verdiler. Ancak beyaz perdede hiç karşı karşıya gelmediler, ta ki bugüne kadar. 25 Mart’ta tüm dünyada vizyona girecek Batman v Superman: Adaletin Şafağı, her iki karaktere yeni anlamlar yüklüyor. Oscar ödüllü aktör Ben Affleck’in oyunculuğuyla izleyeceğimiz bu Batman şimdiye kadar sinemada izlediğimiz diğer tüm uyarlamalarından daha yaşlı ve üstelik ideallerine eskisi kadar bağlı değil. Gerek maske ardından gerekse Bruce Wayne kimliğiyle sorulacak bir hesabı var. Karşısındaysa -Batman kadar tecrübeli olmasa da- 2013 yılında Çelik Adam’da gördüğümüz kahramana kıyasla güçlerine ve bu gezegendeki rolüne daha çok güvenen Superman var; Henry Cavill’i kahraman ve Dünyalı kimliğiyle bir kez daha Clark Kent olarak izleyeceğiz. Hem çizgi roman hayranları hem de kendini onlardan biri sayan yönetmen Zack Snyder için Batman v Superman, süper kahramanlar arasındaki gelmiş geçmiş çekişmeler içinde en önemlisi. Ancak bu hikâyenin hakkını vermek; bu efsanevi karakterleri karşı karşıya getirmekle yetinmeyip onların ilişkili olduğu dünyayı ve mitolojileri de gittikçe büyüyen bir sinematik evrende bir araya getirmeyi gerektiriyor. İster Dünyalı ister Kriptonlu, bu efsanevi kahramanları çizgi roman sayfalarından ekrana taşıyıp yaşayan karakterleşmişçesine tasvir eden yönetmen Snyder ve filmin yıldızlarıyla yapılan  röportaj  Skylife dergisinin Mart sayısında yayımlandı.

 Yönetmen Zack Snyder röportajı;

Dünyanın en ünlü iki süper kahramanını karşı karşıya getirmenin neticesi nedir?
Batman ve Superman eşit ölçüde ikonik karakterler ama ideolojileri ve insanlığı karanlığın güçlerinden korumak için takındıkları tutum birbirine tamamen zıt. Filmin odağında da bu karşıtlık yer alıyor.

Hangisine uçardınız; Gotham City mi, Metropolis mi?
Her ikisine de.

Çizgi roman hayranlığınız ne zaman başladı? Satın aldığınız ilk çizgi roman hangisiydi?
Uzun zamandır DC hayranıyım. Çizgi roman dünyasıyla tanışmam Heavy Metal dergisiyle oldu.

Superman daima doğruyu yapmaya çalışan biri olarak karşımıza çıkarken Batman daha karanlık bir karakter. Kendinizi herhangi birine daha yakın buluyor musunuz?
Aslında hepimizde hem aydınlık hem de karanlık bir taraf var. Bu iki karakter insanoğlunun sahip olduğu bu iki zıtlığı hep yansıttı. İkisini tek bir filmde bir araya getirmenin en iyi yanıysa bu iki tarafın mücadelesini ekranda izleyebilecek olmamız.

Ben Affleck
Batman

Bu filmde Batman’i canlandırmanın en zor yanı neydi?
Kostüm. Bu sorunun cevabı hep kostümdür değil mi? Asıl ilginç olansa Zack’le tasarımlara bakarken gördüğüm şey o kadar hoşuma gitmişti ki o kostümü giyebilmek bile tek başına bir sebepti. Çekim sürecince hiçbir şey hayal ürünü değil gibiydi. Sanki süper kahramanların dünyası bizim dünyamızla bir araya gelmiş gibiydi. Onlardan tek isteğim fermuar eklemeleriydi ve yaptılar da. Çok iyi gizlenmiş olsa da kostümde fermuar var.

İnsanları Gotham City’ye gitmeye ikna etmek için ne söylerdiniz?
Gece hayatı inanılmaz….

Zack Snyder’la çalışmak nasıl bir histi?
Zack inanılmaz bir yönetmen. En sıradan sahneyi bile görsel anlamda bir şölene dönüştürebiliyor. Onu iş başında görmek bana her gün ilham veriyordu.

Film vizyona girdikten sonra nasıl tepkiler almayı bekliyorsunuz?
Seyircilerin bu filmden çok büyük bir beklentisi, herkesin de zihninde farklı bir Batman imajı var; bu nedenle risk alıp kendi yorumunuzu ortaya koymanız lazım. Biz de öyle yaptık.

Henry Cavil
Supermen

Superman’in filmdeki en büyük mücadelesi nedir?
Tüm dünya onun varlığını ve amacını anlamaya, ayrıca ne tür bir kahramana ihtiyaç duyduklarını belirlemeye çalışıyor. Superman de tüm bunların ortasında, doğru olanı yapmaya çalışırken tüm dünyanın kendisi hakkında ne hissettiğinden pek emin değil.

İnsanları Metropolis’e gitmeye ikna etmek için ne söylerdiniz?
Dokuz bin metre yukarıdan bakınca manzara muhteşem.

Sizce modern topluma hangisi daha iyi uyum sağlar; Batman mi, Superman mi?
Harika bir soru bu. Filmin adından da anlayacağınız üzere bu sorunun cevabını izledikten sonra bulabilirsiniz. Ama aramızda kalsın, bence kesinlikle Superman!

Clark Kent’in Çelik Adam’da çıktığı yolculuk ile şimdi Batman v Superman’de yaşadıklarıyla ilgili neler söylersiniz?
Clark bu gezegende bir yabancı olduğunu biliyor ama sahip olduğu tek yuva burası. Üstelik bu gezegeni kurtarmak için kendi kültürünü ve ırkını feda etti.

Jesse Eisenberg
Lex Luthor

Lex kötü adam mı yoksa yanlış anlaşılmış bir karakter mi?
Filmden bahsedecek olursak kesinlikle kötü adam. Ama oyuncu olarak onunla empati kurabilmem lazım. Yani ilginç bir şekilde kendi hikâyesinin kahramanı oluyor.

Hangisine uçardınız; Gotham City mi, Metropolis mi?
Lex, Metropolis’te yaşıyor ama kendi havayolunu kullanıyor. Tabii bir de helikopteri, motosikleti ve Rolls Royce’u var.

Çekimden aklınızda kalan bir an var mı?
Lex’in saçını kestirme hikâyesi çok ilginç. Açık etmek istemiyorum ama en sevdiğim sahne o.

Superman, Büyük Buhran zamanında yardımcı olmak için geliyor. Batman ise tüm ülkeye ihtiyaç duydukları öz güveni sağlayan zengin bir teknoloji devi. Bu iki karakter arasındaki denge ve Wonder Woman’ın bu denkleme eklenmesi hakkında ne düşünüyorsunuz?
Zack bu dünyayı Çelik Adam’da oluşturdu; şimdi aynı dünyaya Batman’i getiriyor. İşlerin yeterince karışık olması yetmezmiş gibi, bir de iki karakterin de beklemediği bir şekilde, Wonder Woman giriyor işin içine. Böylesine ikonik üç karakteri tek bir filmde bir araya getirmek yalnızca üç süper kahramanın çarpışması değil, tüm dünyaların ve mitolojilerin de çarpışması demek. Bu da tüm hayranlar için sarsıcı bir olay.

Gerçekte de Wonder Woman kadar öz güven sahibi misiniz?
Bazı kadınlarda daha gizli dursa da bence her kadın bu öz güvene sahip; Wonder Woman’ın dünyanın en eski ikonlarından biri olmasının nedeni de bu. Doğru olanı savunmamız için bize potansiyelimizi gösteriyor ve kendimizi savunmamız için bize ilham veriyor. Günümüz kadınları ve genç kızları için bunun çok önemli bir mesaj olduğunu düşünüyorum.

Hayatınızdaki Wonder Woman kim?
Annem! “Hangisini mi oynamak isterdim?

Gal Gabot
Wonder Woman

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.