Açılışı devamlı ertelenen Berlin-Brandenburg Havalimanı için yapılan son açılış planına kış koşulları nedeniyle itiraz geldi.

Alman medyasında yer alan haberlere göre Lufthansa’nın planlama birimiyle yapılan görüşmeler havalimanın 2017’nın başında kış koşullarında açılması noktasında tıkandı. Lufthansa ilk aşamada kısa menzilli hatlar ve küçük uçaklar kullanarak uçması istenen havalimanın kış koşullarına, pistlerin kar yağışına hazırlıksız olması ve sis nedeniyle planlanan takvimi geri çevirdi.

Lufthansa’nın planlarına göre yaz aylarında kullanılmaya başlanması planlanan Berlin-Brandenburg Havalimanı’ndan öncelikli olarak uzun menzilli uçuşları gerçekleştirmek istiyor. Mevcutta Berlin ve çevresine hizmet veren ve Lufthansa’nın sefer düzenlediği tek havalimanı olan Berlin Tegel Havalimanı’nın koşulları nedeniyle yapılamayan seferlerin Berlin-Brandenburg Havalimanı’ndan yapılaması planlanıyor.

Halihazırda havalimanı hissedarları Berlin ve Brandenburg yöneticileri yaptıkları planlamada havalimanın 2017 kışında hizmete girmesini planlıyor.

Planlanan açılışından yaklaşık 10 yıl sonra hizmete açılması planlanan Berlin-Brandenburg Havalimanı onlarca problemi içeren bir süreçle tamamlanabildi. Yaşanan gecikmeler havalimanın yatırım bütçesini ikiye katladı.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.