Mart 2021’de yeni açılan Berlin Brandenburg Havalimanı (BER), düşük yolcu sayıları nedeniyle Terminal 5’i (T5)  bir yıllığına kapatıyor.

Havalimanı CEO’su Engelbert Lütke-Daldrup, Terminal 5’in Mart 2021’den itibaren bir yıllığına hizmet dışı bırakılacağını ve yolcu trafiği tekrar yükseldiğinde terminal yeniden açılacağını söyledi. 

Lütke-Daldrup, Berliner Morgenpost gazetesine “Zayıf trafik gelişimi göz önüne alındığında, 2021’de gerçekten T5’e ihtiyacımız olup olmadığını düşünmemiz gerekiyor” dedi. 

Kapanış, öncelikle düşük maliyetli taşıyıcılar Ryanair, Condor, Wizz Air, TUI fly ve SunExpress’i etkileyecek. Ryanair, Terminal 5’in ana müşterisi. Kapanıştan sonra havayollarının daha yüksek ücretler ödemek zorunda kalacakları Terminal 1’i kullanıp kullanmayacağı hala belirsiz. 

Havalimanının 2’inci Terminali tamamlandı. Ancak yolcu eksikliği nedeniyle de henüz faaliyete geçmedi. 

Uzun süredir gecikmiş olan Havalimanı 1’inci Terminali 31 Ekim 2020’de açıldı. Salgın olmasaydı önce Terminal 5 açılacak ve tahmini yolcu sayısına ulaşılacaktı. 

BER’in Terminal 5, 1970’lerde inşa edilen ve Berlin Tegel’den sonra ikincil bir uluslararası havalimanı olarak hizmet veren eski Schönefeld havalimanının (SXF) terminal binası. 2020 yılında yolcuların sadece yüzde 30’u bir önceki yıla göre Berlin Havalimanlarına uçtu. Şu anda uçuşların sadece beşte biri gerçekleştiriliyor. 

Berlin Brandenburg Havalimanı Şirketi, umutsuzca işletme maliyetlerinden tasarruf etmenin yollarını arıyor. BER halihazırda hükümetin mali yardımına bağımlı.

Geçtiğimiz günlerde havalimanı yönetimi, gelecek yıl için 660 milyon € ‘ya varan finansal desteğe ihtiyaç duyulduğunu olduğunu açıklamıştı.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.