Almanlar genel olarak mizah anlayışı çok da yüksek olarak tanınmamalarına rağmen ülkenin başkenti Berlin’de yapılan ve başkentin yeni havacılık merkezi olması planlanan Berlin Brandenburg Havalimanı’nın durumu giderek bir şaka olmaya doğru gidiyor.

2 Milyar Euro’luk yatırım bedeliyle Ekim 2011’de açılması planlanan Berlin Brandenburg Havalimanı aradan geçen 5 yılı aşkın süredir hala açılamazken toplam maliyeti ise üçe katlanarak 6 Milyar Euro’nun üzerine çıktı. Berlin Federal Hükumeti’ne bağlı bir şirket tarafından yaptırılan havalimanı açılmamasına rağmen aylık masrafı 17 Milyon Euro seviyesindeki bu bedel anlaşması yapılan ancak faaliyete geçemeyen şirketlerin ödeyeceği kira bedeli olan 13 Milyon Euro’dan da fazla. Geçtiğimiz günlerde açılışın 2017 yılı içinde yapılamayacağı ise kimseyi şaşırtmadı. İngiliz The Economist dergisi Berlin Brandenburg Havalimanı’nın neden açılamadığını bir analiz ile açıklamaya çalıştı.

Havalimanının açılmasını engelleyen son gerekçe diğer gerekçelerle birleşince bayağı bir hal almış durumda. Çünkü son gerekçe havalimanı içerisinde yer alan binlerce kapının havalimanının tahliyesi durumunda bir engel teşkil edecek olması. Havalimanının daha önceki sorunları ise teslimatından günler sonra zarar görmeye başlayan otopark, kayıp check-in bankoları ve bagaj alanları, yangın sistemi ve diğerleri. Derginin yazarlarına göre önümüzdeki süreçte bir çok yeni problemin de ortaya çıkması hiç de düşük bir ihtimal değil.

Ancak sorunlar havalimanının gecikmesindeki temel problem olarak görülmüyor. Çünkü yaşanan problemler genel olarak yöneticilerin “beceriksizliklerinden” kaynakladığı düşünülüyor. Yaşanan birçok problemin yöneticilerin daha önceden fark edebileceği öngörülebilir problemler olmasına rağmen hiçbiri fark edilip önlenebilmiş değil. Ayrıca havalimanının inşaası sürecinde inşaat şirketinin yaptığı yanlışların yanı sıra inşaat sırasında ana yüklenici ve mimar ile de sözleşmenin feshedilmesi sonrasındaki bir çok problemin yaşanmasına sebep oldu.

Eyaletteki vergi mükelleflerinin vergilerinin kötüye kullanılması sebebiyle yasal süreçlerin başlatıldığı, çeşitli suçlamaların ifade edildiği süreçte Almanya’nın başkentinin yeni havalimanına ne zaman kavuşabileceği hala belirsiz görünüyor.

Havalimanına dair güzel bir gelişmenin yaşanmasının artık bölgede ufak gülümsemelerle bir şaka olarak karşılanacağı düşünülüyor.

www.BagimsizHavacilar.com

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.