Türkiye’nin turizm açısından alternatif noktaları arasında en güzel seçeneklerden biri olan Mardin’e, gerçekleştirilen tarifeli uçak seferi sayısının oldukça az olmasına rağmen 2016’da 500.000’den fazla yolcu karşılıklı olarak uçtu.

Yarım milyonu aşan bu sayı tam olarak son ay hariç 567.000 olarak gerçekleşti. Mardinlileri Türkiye’nin diğer illerine ve Dünya’ya bağlayan Mardin Havalimanı’na ise her gün sadece birkaç uçak seferi düzenlenirken, Anadolu’nun birçok kentine uzak coğrafyasına rağmen sadece İstanbul, Ankara ve İzmir’den düzenli seferler düzenleniyor.

Atatürk Havalimanı veya Sabiha Gökçen Havalimanı tercihine göre, 1 saat 55 dakika ilâ 2 saat 10 dakika arası sefer süresi bulunan İstanbul Mardin uçak bileti satışlarını Atatürk Havalimanı’ndan sadece Türk Hava Yolları (THY), Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan ise Pegasus Hava Yolları ve Anadolu Jet sağlıyor. Başka bir firmanın İstanbul – Mardin uçuşu bulunmadığı gibi THY’nin de Atatürk havalimanı’nda rekabet ettiği kimse yok.

Ege’nin incisi, Türkiye’nin en büyük üçüncü kenti İzmir, Mardin’e oldukça uzak bir coğrafyada. Kara yoluyla saatlerce sürecek mesafe uçakla sadece 2 saat 5 dakikada kat ediliyor ve İzmir Mardin arası uçak bileti sunan sadece Pegasus bulunuyor.

Başkentimiz Ankara’dan Mardin’e hava yoluyla uçuş süresi 1 saat 35 dakika gibi makul bir süredeyken, bu hat üzerinde de sadece Anadolu Jet Hava Yolları Ankara – Mardin karşılıklı uçak bileti satışını gerçekleştiriyor.

Hem Mardinliler’in, hem Mardin’de turizm yatırımı bulunanların, hem de Mardin civarındaki şehirlerde yaşayıp da, ulaşım için Mardin hava limanını kullananların en sık sorduğu soru ise, başta Antalya, Trabzon, Adana, Samsun gibi nüfusu ve hava trafiği yoğun büyük şehirlerimizden, uzak mesafeye rağmen “Neden direkt Mardin uçak seferi sağlanamıyor?” oluşu. Bodrum, Dalaman gibi turistik havalimanlarına yönelik talebi daha konuşmaya çekindiklerini ifade eden Mardinlilerin, en azından Antalya ve Adana ile bir Karadeniz iline direkt uçak seferi talebi var. Bir şekilde en ucuz uçak bileti arayışlarını, artacak rekabetle sağlayabileceklerini bilen Mardinlilerin ayrıca bunun için İstanbul ve İzmir’den de sefer ve sefer yapan hava yolu firması sayısında artış isteği bulunuyor. Ayrıca 100 doluluk olmayacak olsa da, Kayseri veya Konya gibi İç Anadolu illerinden alternatif uçuş ağı da neden olmasın deniliyor.

Eşsiz tarihi mimarisiyle Mardin evleri ve coğrafyasının turistik değerinin bilinirliği, her geçen gün Türkiye’de artarken, bu coğrafyaya olan en büyük sorunun hızlı sağlanamayan uçuş ağı gerçeği olduğu yetkililere aktarılmak ve anlatılmakta. Mardin çok geniş bir turistik arena ve daha çok, daha rahat ulaşılmalı.

Facebook ile Yorum Yapın

2 YORUMLAR

  1. Ne sefer azlığından Bahs ediyorsunuz.Pegasus’un var OLAN MARDİN İZMİR direk seferi bile iptal edildi.Şuanda Mardin’den izmire direk uçak yoktur.Hiçbir yetkilide açıklama yapmıyor.Velhasıl MARDİN sahipsiz bir il’dır.

  2. Güneydoğu devamlı, üvey çocuk muamelesi ve mahrumiyet bölgesi olarak gösterilmiştir. Medeniyetin beşiği olan değişik kültürleri içinde barındıran bir yapıya sahip, görmemezlikten ve duyarsız olan turiziim bakanı, şimdiye kadar resmî olarak turizime açmadı.buda uçak doluluğu kapasitesi yetersiz kalınca? Uçak firmalarına cazip gelmiyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.