FAA’dan yapılan açıklamada, ABD bütçesinden sağlanacak ek finansmanla ajansın daha fazla hava trafik kontrolörü istihdam edebileceği, ülkenin altyapısını modernleştirebileceği ve ajansın güvenlik gözetimini güçlendirebileceği belirtildi. Biden yönetiminin bütçe teklifinde ajans için 22 milyar dolar yer alıyor. Bütçe onaylandığında, 2 Bin hava trafik kontrolörünün daha işe alınmasına ve altyapının modernleştirilmesine olanak tanılanacak.

Galon başına 22 sentten 1,05 dolara kadar vergi alınmalı

Finansman sorunu tartışmalı. Başkan Joe Biden özellikle özel jet kullanan yolcuları sorumlu tutmak istiyor. Akaryakıt vergilerinde kademeli fakat muazzam bir artışı savunuyor. Şu anda özel jetler için yakıt vergisi oranı galon başına 22 sent. AP’nin haberine göre, ABD Başkanı’nın isteğine göre vergi oranının beş yıl içinde galon başına 1,06 dolar olması gerekiyor. Bu da vergi oranının yüzde 377 artması anlamına geliyor.

Demokrat Partililer, havayolu yolcularının bilet başına yüzde 7,5 tüketim vergisi ve uçuş başına 4,50 dolara kadar ayrı bir vergi ödemesi nedeniyle teklifin adil olduğuna inanıyor. Gelir, hedeflenen havaalanı projelerini finanse etmek için kullanılıyor.

Hükümete göre, özel jetler FAA tarafından gerçekleştirilen tüm uçuşların yüzde 7’sini oluşturuyor ancak havacılık ve havalimanlarına fayda sağlayan vergilerin yüzde 1’inden azını ödüyor. Ulaştırma Bakanlığı, teklifin beş yıl içinde 1,1 milyar dolar toplayacağını söyledi.

Başkan, Ulusal Ticari Havacılık Birliği (NBAA) başkanı Ed Bolen’ınitirazıyla karşılaştı.Bolen, “Ticari havacılığın Amerikan ekonomisi ve ulaşım sistemi için hayati öneme sahip bir endüstri olduğunu” söyledi. Teklifin gerçekten geçip geçmeyeceği belli değil. Biden’ın bütçe fikirlerinin çoğu Cumhuriyetçilerin kontrolündeki Temsilciler Meclisi’nde başarısız olacak.