Bikinili kabin ekibiyle tanınan 5 yıllık bir havayolu şirketi olan VietJet, Boeing firmasından tam 11.3 milyar dolarlık uçak sipariş etti…

Obama’nın uzakdoğu gezisi devam ederken Vietnam, ABD’li havacılık devi Boeing’den 11 milyar dolarlık uçak sipariş etti.

ABD Başkanı Barack Obama’nın Vietnam gezisi devam ediyor. Gezi sırasında Vietnam’a silah ambargosunu tamamen kaldırıldığını açıklayan Obama, iki ülke arasında yapılan tarihi bir anlaşmaya daha ön ayak oldu.

Vietjet bikinili kabin ekibiyle tanınıyor

Vietjet bikinili kabin ekibiyle tanınıyor

5 yıllık bir havayolu şirketi olan VietJet, Boeing firmasından tam 11.3 milyar dolarlık uçak sipariş etti. Sözcü gazetesinin Business Insider’den aktardığı  habere göre, anlaşmayı Barack Obama ve Vietnam Devlet Başkanı Tran Dai Quang huzurunda Boeing CEO’su Ray Conner ve Vietjet CEO’su Nguyen Thi Phuong Thao imza attı.

Foto: Reuters – VietJet CEO’su Nguyen Thi Phuong Thao ve Boeing CEO’su Ray Conner, Vietnam Savaşı’nda ABD’ye karşı savaşan Kuzey Vietnam’ın lideri Ho Chi Mih’in heykeli altında anlaşmayı imzaladı.

Vietjet bu anlaşma ile 100 adet Boeing 737 Max 200 model uçak sipariş etti. Vietjet daha önce bikinili uçuş ekibi ile gündeme gelmişti. Hawaii dansçıları temalı bikinili hosteslerin uçuş sırasında görev alması ortaya çıkınca şirket 900 dolar ceza ödemişti.

Barack Obama, Vietnam Savaşı’nın sona erdiği 1975’ten bu yana bu ülkeye uygulanan silah ambargosunun tamamen kaldırıldığını duyurmuştu. Açıklamaya Çin tepki göstermiş ve silah anlaşmasının bölgede tansiyonu artıracağını savunmuştu. Çin’in yanı sıra Vietnam, Tayvan, Malezya ve Filipinler gibi ülkeler de Güney Çin Denizi’nde hak iddia ediyor. Vietnam’a uygulanan ambargonun kaldırılması Çin’e karşı yapılmış bir hamle olarak değerlendiriliyor.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.