Hollanda Kraliyet Hava Kuvvetleri’nin 8 adetlik ilk grup F-35A siparişinden ilk ikisi Hollanda’ya ulaştı.

23 Mayıs sabahı 7 saatlik Atlantik uçuşu sonrasında ilk iki F-35A uçağı Kuzey Hollanda’da ki Leeuwarden Hava Üssü’ne indi. Pilotların uzun saatler zorlu hava şartları arasında gerçekleşene uçuşu Leeuwarden Hava Üssü’ne inişi sonrası yapılan su taklı karşılama töreni ile sona erdi.

landtak

Hollanda savunma bakanının içinde bulunduğu Hollanda Kraliyet Hava Kuvvetleri’ne ait Gulfstream uçağı ve Hava Kuvvetleri’ne ait iki F-16 uçağı iniş öncesinde bir süre F-35A uçaklarına eşlik etti. Uçuşu gerçekleştiren iki pilot iniş sonrası yaptıkları kısa açıklamada sorunsuz bir uçuş ile ABD’ndeki Edwards Hava Üssü’nden Hollanda’ya uçtuklarını söylediler.

F-35A uçaklarının üreticisi Lockheed Martin üç hafta süreyle Hollanda Kraliyet Hava Kuvvetleri’yle ortak gerçekleştirilecek bir dizi uçuş ile bazı test uçuşlarını gerçekleştirilecek. Hollanda’nın şuan için 8’i verilmiş 27’si de bekleyen F-35A siparişi bulunuyor.

land

Teslimat töreninde yapılan açıklamada F-35A modeli için test sürecinin %92 oranında tamamlandığı ve block-3F yazılımı üzerindeki çalışmaların devam ettiği belirtildi. F-35A’nın 2 yıllık bir süre sonrasında muharip görevlere hazır olacağı açıklandı.

land2 image-6

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.