Sonunda Türk Hava Yolları’nın retro boyalı “KUSHIMOTO”suyla karşılaştık.

O’nu olduğu gibi bir Airbus olarak değil, geçmişe dalıp sefere giden bir DC-10 olarak, TC-JAU olarak, TC-JAY olarak izledim. Ne kadar özlemişim bu üniformayı anlatamam. İncinmesinden korkarak, hasretle, titrek gözlerle sevdim, seyrettim. Bana bu mutluluğu yaşatan bu uçağın hazırlanmasında emeği geçen Türk Hava Yolları yöneticileri büyük bir teşekkürü hak ediyorlar.

DSC_3817

Havacılık tutkunları olarak Türk Hava Yolları’na retro boyalı uçak istiyoruz diye 2007 yılından beri defalarca yazdık, örnekler gösteren elektronik postalar gönderdik fakat bu isteğimize bir karşılık göremedik. 2015 yılının sonlarına doğru çekimi tamamlanan Ertuğrul 1890 filmi ve Türk-Japon dostluğu anısına bir Airbus A330 uçağını efsaneleşmiş üniformasıyla boyadı.

Bu projeyi yaparken İran-Irak savaşı esnasında Tahran’da mahsur kalan 215 Japon vatandaşının kurtarılmasında kullanılan THY’na ait DC-10 uçağına yakın boyutlarda bir uçak olan A330 tercih edilmişti. Kurtarma uçağındakiyle benzetilmeye çalışılmış boyama ve 1890 yılında yaşanılan Ertuğrul Firkateyni faciasında kurtulan Türk denizcileri bağrına basan Kushimoto halkına ithafen KUSHIMOTO ismi verilmiş proje tamamlanmıştı.

Bilal Sarı tarafından çekilen diğer KUSHIMOTO ile INVEST IN TURKEY ve Discover the Potential boyalı uçaklarımızın fotoğrafları için TIKLAYINIZ

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.