Uğradıkları zararın peşini bırakmadılar, verdikleri hukuk mücadelesinin ardından yılın bilinçli tüketicisi seçildiler

Berna Bayık, Süleyman Nadir Akkoyun ve Furkan Dönmez, üçü de satın aldıkları hizmet veya ürün nedeniyle uğradıkları zararın peşini bırakmadı. Verdikleri hukuk mücadelesinin ardından hakkını alan bu 3 isim, yılın bilinçli tüketicisi seçildi. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın Geleneksel Tüketici Ödülleri kapsamında belirlediği yılın bilinçli tüketicilerinin öyküleri şöyle:

HAVAYOLU ŞİRKETİNDEN HAKKINI ALDI

VALİZ MÜCADELESİ: Berna Bayık, bir havayolu seyahati sırasında kaybolan valizi ve içindeki eşyalarının bedelinin karşılanması için tüketici hakem heyetine gitti. Hakem heyetinin lehine karar vermesine karşın havayolu şirketi karara itiraz etti. Bayık olayın peşini bırakmadı, tüketici mahkemesi de bu itirazı reddederek kararı onadı. Bunun üzerine Berna Bayık, valizi ve içindeki eşyaların bedelini aldı.

PARALI OYUNU İPTAL ETTİRDİ: Süleyman Nadir Akkoyun, internet hattı üzerinden talebi dışında yapılan ücretli oyun üyeliği için hukuk mücadelesi yürüttü. Oyun bedeli, 12 taksit halinde faturasına yansıtılırken, tüketici hakem heyetine başvurdu ve başvurusu haklı bulundu. Akkoyun, faturasına yansıtılan tutarı yasal faiziyle geri aldı. Kalan taksitler de iptal edildi.

TELEFON BEDELİNİ GERİ ALDI: Furkan Dönmez ise satın aldığı cep telefonu için cep kaskosu adı altında sigorta hizmeti satın aldı. Cep telefonu kırılınca sigortası aktifleştirilmedi. Bunun üzerine satıcı aleyhine tüketici hakem heyetine başvurdu. Yürüttüğü mücadele sonunda telefon bedelini geri aldı.

  (Deniz Çiçek-Habertürk)

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.