Pazartesi, Haziran 17, 2024

BU HAFTA İLK 5 HABER

Benzer Haberler

Binali Yıldırım: “Rusya uluslararası havacılık kurallarına aykırı davranıyor”

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, bugün yaptığı açıklamada: “Rusya tarafından Pegasus ve Onur Air Havayolları’nın personeline vize verilmemesi, keyfi ve uluslararası havacılık kurallarına aykırıdır. Amacımız misilleme yaparak cevap vermek değil. Rusya’ya uluslararası havacılık kurallarına uymadığını diplomatik yollarla derhal hatırlatacağız” dedi.

UDH Bakanı Binali Yıldırım, Rusya’nın Türk şirketlerde görevli uçuş ekiplerine vize zorluğu çıkarması ve Pegasus ile Onur Havayolları’nın uygulama sonrası uçuşlarını durdurmasına ilişkin yaptığı açıklamada, Rusya’ya bir misilleme sözkonusu olmadığını söyledi.
Bakan Yıldırım şöyle konuştu: “ Rusya ile bir kriz var. Aslında Rusya’nın havayollarının uçus ekibine şu anda uyguladığı iş, uluslararası havacılık kurallarına aykırı ve keyfi bir uygulamadır. Dolayısıyla diplomatik kanallarla bu uygulamanın yanlış olduğunu uluslar arası havacılık örgütünün normlarına uygun olmadığını derhal hatırlatacağız. Bizim amacımız Rusya ile yasadığımız bu krize misilleme ile cevap vermek değil amacımız ilişkileri normalleştirmektir. Amacımız budur. Bu yolu deneyeceğiz. Krizler gelip geçici, dostluklar bakidir. Başka bir çözüm kalmadığı müddetçe  karşılıklı görüşmeyle güzellikle anlaşmanın yolunu bulacağız. Bu sorunu çözeceğiz.”

Pegasus ve Onur Air Havayolları Rusya’nın Türk taşıyıcılara ait şirketlerinin uçuş ekiplerinden 1 Ocak 2016 itibarıyla vize istemesi ve yapılan vize başvurularına da cevap vermediği için Rusya’ya yapılan uçuşlarını geçici olarak dururdu. Pegasus 13 Ocak’a kadar, Onur Air ise 14 Ocak’a kadar seferlerini iptal etti.

Pegasus Havayolları kendi sayfasında yaptığı açıklamada: “Rusya Federasyonu’nun tüm dünyada kabul edilmiş ICAO (International Civil Aviation Organization) kurallarına aykırı olarak Türk Taşıyıcılarına ait uçucu ekiplerden 01 Ocak 2016 itibariyle vize talep etmesi ancak Şirketimizce yapılan vize başvurularına da herhangi bir cevap alınamaması üzerine, Türkiye ile Rusya arasındaki seferlerimiz 13 Ocak 2016 Çarşamba gününe kadar ( 12 Ocak 2016 Salı günü dahil) iptal edilmiştir. İlgili uçuşlara bileti olan misafirlerimize ücretsiz iade yapılacaktır. Elimizde olmayan sebeplerden dolayı gelişen bu olay neticesinde yapılan iptallerden dolayı üzgün olduğumuzu belirtiriz. Uçucu ekiplerimiz için istenen vizeleri alma konusunda girişimlerimiz devam etmekte olup vizeleri alınmasını takiben uçuşlarımızı tekrar başlatacağımızı kamuoyuyla paylaşmak isteriz.” diye paylaştı.

24 Kasım’da Rusya’ya ait SU 24 savaş uçağı Hatay’ın Yayladağı ilçesi yakınlarında Türk hava sahasını ihlal ettiği için angajman kuralları çerçevesinde Türk jetleri tarafından düşürülmüştü. Akabinde Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, 28 Kasım tarihinde Türkiye’ye yönelik ekonomik tedbirler içeren yaptırım kararını imzalamıştı. Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov da Rusya’nın 1 Ocak 2016 tarihinden itibaren Türkiye ile vizesiz rejimi askıya aldığını açıklamıştı.

Facebook ile Yorum Yapın

ÇOK OKUNANLAR