Pazartesi, Haziran 17, 2024

BU HAFTA İLK 5 HABER

Benzer Haberler

Bir Havacılık Hobisi: Spotting

Havacılık fotoğrafçılığı, çok eğlenceli bir hobi olup, her türlü havacılık olaylarını bir fotoğraf karesinde ölümsüzleştirme sanatıdır. Havacılık fotoğrafçılarına spotter diyoruz. Fotoğraf makinesinin vizöründen uçakları izlemek büyük keyiftir.

Havacılık fotoğrafçılığı her ne kadar fotoğraf sanatı olsa da, ciddi havacılık bilgisi ve havacılık sevgisi ister. Bir havacı kadar konuyla iç içe olup sadece bir manzara fotoğrafçısı gibi anılmak büyük haksızlık olur. Havacılık fotoğrafçılığı özel bir branş olup, bu duruma göre değerlendirilmesi daha gerçekçi olacaktır.

Gölyaka Hava Sporları Derneği olarak, havacılık fotoğrafçılığını bir branş olarak derneğimiz bünyesine dahil ederek ülkemizde Havacılık Fotoğrafçılığını resmi olarak temsil etmeye başladık.

Çok yakın geçmişe kadar ülkemizden havacılık konulu fotoğraflar bulmak çok zor iken, dijital fotoğrafçılığın yaygınlaşması, sosyal medyanın fotoğraf paylaşımında etkin rol oynaması ile havacılık konulu fotoğraf çeken ve kendini bu alanda geliştiren spotter sayısı artmıştır. Bu duruma paralel olarak üretilen havacılık fotoğrafları ve ulaştığı kitlelerde havacılık sevgisi, merakı artmıştır.

Eğer bu hobiye merak duyup spotter olmaya karar verdiyseniz birkaç uyarıda bulunmalıyım; Havacılık fotoğrafçılığı, ülkemizde güvenlik endişelerinden dolayı yapılması çok zor bir hobidir. Terörden çok çekmiş bir ülke olarak havaalanları civarındaki güvenlik şartları, yaklaşmanızı bile mümkün kılmaz. Bu kurallara dikkat edilmesi gerektiği gibi, askeri ve yasak bölgelerde de fotoğraf çekilemez. Hava alanlarında uçakların yaklaşma ve kalkış anlarını çekebilirsiniz.

Hava kuvvetlerinin düzenlediği havacılık fotoğrafçılığı günlerine “spotting day” önceden kayıt yaptırıp, muhteşem fotoğraflar çekebilirsiniz. Ayrıca havacılık festivalleri ve gösteriler fotoğraf çekimi için çok uygun ortamlardır.

Havacılık fotoğrafçılığında ihtiyacınız sadece bir dijital SLR fotoğraf makinesi ve çekeceğiniz obje uzakta olacağı için telezoom objektif olarak adlandırılan objektiftir. Keyifli spottingler.

Spotting yaparken böyle bir fotoğraf karesi de yakalayabilirsiniz. Tel örgünün dışı ile içi arasında en az bir asır var. Hayat çok garip!

Gölyaka Havacılık Festivali

Düzce’nin yeşillikler içindeki ilçesi Gölyaka’da ilki 15-16 Ağustos 2015 tarihinde büyük coşkuyla yapılan festivalin ikincisi bu yıl Temmuz-Ağustos ayında gerçekleştirilecek. Yamaç paraşütü, deltakanat, microlight, ultralight, balon, paramotor, model uçak, gyrocopter ve planör gibi birçok hava sporları branşının bir araya geldiği bu festivale, doğa içinde gece kamp gündüz piknik yaparak katılmak, izlemek eğlenceli olacaktır. Gölyaka Hava Sporları Derneği olarak, tüm ziyaretçilerimize güzel bir festival yaşatmak için çok çalışacağımızdan emin olabilirsiniz.

Havacılar duyarlıdır

Sıcak günler geliyor, şimdiden su kaplarını uygun yerlere bırakalım. Doldurduğunuz kaplarındaki suyun sokak hayvanları tarafından tüketildiğini görmek sizi mutlu edecektir.

Daha fazla fotoğraf için Bilal Sarı web sitesi tıklayınız

Facebook ile Yorum Yapın

ÇOK OKUNANLAR