Havacılık Elektriği Teknik Elemanları Derneği (HAVELTED) Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Elektronik Dairesi Başkanlığı’na bir kınama mesajı yayınladı.

DHMİ Elektronik Dairesi Başkanlığı’nı ATSEP lisansı alınması konusunda Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü ve Devlet Hava Meydanları İşletmesi üst yönetimini yanlış bilgilendirmekle suçlayan Havacılık Elektriği Teknik Elemanları Derneği bir kınama mesajı yayınladı.

Havacılık Elektriği Teknik Elemanları Derneği (HAVELTED) tarafından yayınlanan kınama mesajı;

Havacılık alt yapısının önemli bir kısmı olan havaalanlarının, yüksek güvenlik standartlarını karşılaması gerekir. Havaalanlarının Hava seyrüseferine yönelik en son teknoloji ürün ve sistemler ile donatılmış olması tek başına o havaalanlarının güvenilir olduğunu gösteremeyeceği malumlarınızdır. Bir havaalanının güvenlik seviyesi kullanılan teknoloji ile birlikte bir havaalanını oluşturan bütün öğelerin uygun şekilde bakımı ve bakımı yapacak olan teknik personelinde uluslararası standartlarda eğitilmesine ve yetkinliğinin belgelenmesine bağlıdır.

Ülkemizde havaalanlarında seyrüsefer sistemlerine yönelik çalışan elektrik personeli için resmi olarak böyle bir belgelendirme olmadığı, bunun büyük bir eksiklik olduğu görülmüş ; hava seyrüsefer hizmet zinciri içinde herhangi bir zayıf halka oluşmasının önlenmesi ve ülkemiz Hava Seyrüsefer Sistemlerinin işletim güvenilirliğinin yüksek derecede muhafaza edilmesi için Elektrik personelinin de ATSEP lisansı içine dahil edilmesi gerektiği öngörülmüş  ve  bununla ilgili olarak ta ATSEP lisans yönetmeliğinde revize yapmak isteyen SHGM den talepte bulunulmuştur.

ATSEP Lisansı veren AB ve EASA’ya tabi ülkelerden Fransa başta olmak üzere İspanya,Belçika, İsviçre v.b. ülkeler Elektrik personelini ATSEP lisansı içine dahil ettiği ve bunu ülkelere ilişkin  belgeler de sunulduğu halde ;

Elektrik personelinin ATSEP lisansı almasını önlemek amacıyla yoğun bir kulis çalışması yapan, SHGM’ ye olumsuz görüş bildiren,  SHGM ve DHMİ üst yönetimini yanlış bilgilerle aleyhimize yönlendiren,  DHMİ  Genel Müdürlüğü elektronik dairesi başkanlığını

Elektrik camiası olarak kınıyoruz ve Soruyoruz

Elektrik personelin yetkinlik ve yeterlilik sahibi olmasının ve bunun ATSEP lisansı ile  belgelendirilmesinin ;

 1. Ülkemize, Kurumumuza, Başkanlığınıza vereceği zararlar nelerdir ?
 2. Başkanlığınızca olumsuz değerlendirilmesinin; ülkemiz hava seyrüsefer güvenliği açısından bakıldığında ne gibi sakıncaları vardır ?
 3. Sizin açınızdan Elektrik personelinin bu lisansı almasının önünde ne gibi engeller vardır?
 4. Başkanlığınız bünyesinde çalışan elektronik personellerine herhangi bir maddi kayıp mı yaşatacaktır?
 5. Ülkemizin EASA İle yaptığı işbirliği anlaşma veya Uluslararası anlaşmalardan doğan yükümlülüklerini yerine getirmesini de sağlayacak olan lisanslaşma çalışmasının başkanlığınıza ne gibi zararı olacaktır ?
 6. AB’ nin 1035/2011 ANS sistemleri ortak gereksinimlerine ilişkin yönetmeliğikte ‘’Hava seyrüsefer hizmet sağlayıcı, personel alımı ve eğitimi için politikalar belirleyip,personelin yetkinlik ve yeterliliğini belgelemesi gereklidir’’ Denmekte iken  kurumumuzdaki Elektrik personellerininde AB ülkelerindeki meslektaşları ile aynı niteliklere haiz olmasının başkanlığınız açısından ne gibi sakıncaları vardır?
 7. Türkiye Ulusal Programının 3. faslı kapsamındaki mesleki yeterliliklerin karşılıklı tanınması ile Mesleki niteliklere ilişkin temel düzenleme olan 2005/36/AT sayılı müktesebata uyum  sağlanması hususunda kurumumuzdaki elektrik personellerinde AB ülkelerindeki meslektaşları ile aynı niteliklere haiz olmasının başkanlığınız açısından ne gibi sakıncaları vardır ?
Facebook ile Yorum Yapın

8 YORUMLAR

 1. Kurum icinde ayrismaya sebep olacak tavirlardir.
  Daire baskanliginin bu tutumunun sebebi sorulmali, bu nefretin sebebi ogrenilmelidir. Bizden dusuk puanlarla atanip 2000tl fazla maas almaniza ragmen kimse sizden nefret etmedi. Siz yardimci olsanizda kurum icindeki birlik zirveye ciksa, herkes mutlu olsa ne sakincasi olur?

 2. Bu nasil bir zihniyettirki personelinin gelismesini engelleyen, ulke itibarini zedeleyen DHMI nin kuresellesmesine katkida bulunacak bir lisansa destek vermeden engellemek .Bu hangi ulkenin Elektronik Daire Baskanligidir. Merak ettim.

 3. Neye dayanarak olumsuz yazı verdiginizi kamuouyuna elinizde delil(varsa) aciklayin herkes ogrensin. Ama aciklamakta zorlanirsiniz. Çünkü size kargalar guler. Tek amaciniz kurumda elit bir azınlık kalmak. AB ulkelerindeki elektrik çalışanlarının sahip oldugunu lisans Dhmi Elektrik calisanlarinin da hakkidir. Fazlasini degil hakkimizi istiyoruz. Alacagiz da merak etmeyin

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.