Sivrihisar Hava Gösterileri / SHG Airshow, bu sene TÜRK YILDIZLARI’nın katılımıyla muhteşem havacılık gösterilerine sahne olacak!

Sivrihisar Uluslararası Sportif Havacılık Merkezi (Eskişehir) , Necati Artan Tesisleri’nde, 14-15 Eylül 2019 tarihlerinde ( Cumartesi / Pazar ) Uluslararası boyutta muhteşem bir Hava Gösterisi düzenleniyor. Sabah saatlerinde başlayacak Sivrihisar Hava Gösterileri, SHG Airshow 2019 iki gün boyunca devam edecek.

 Muhteşem havacılık gösterilerin yanında bir ilk yaşanacak.

 14 Eylül Cumartesi günü (yarın) gösteriler sonrası akşam saatinde, Tayyareci Vecihi Hürkuş Müzesi Derneği sponsorluğunda, “Bir Tayyareci Vecihi Hürkuş” tek kişilik tiyatro oyunu da Riddle Hangarı’nda sahneleniyor.

*

Mansur Erk’in geleneksel Türk Tiyatrosu’nun Meddah geleneğine uygun biçimde yazdığı “Ben Tayyareci Vecihi Hürkuş” uyaklı dili ile akıcı ve zengin bir anlatım olanağı sunuyor. Orhan Karataş’ın sahneye koyma biçimi ise; bu geleneksel biçeme uygun olarak samimi, akıcı ve yaratıcı bir tiyatral form ile hikâyeyi keyifle takip edebilmeyi sağlıyor. Tek kişilik bu oyunda oyuncu olarak T. Murat Demirbaş yirmi yıllık sahne deneyiminden damıttıklarını seyirciyle paylaşıyor. Zaten bu projenin belki de en özel yanı bir tiyatro olayının çok üzerinde büyük bir sorumluluğa ve misyona sahip olmasından kaynaklı. Bu yüzden de bir tiyatro oyunundan çok daha öte bir sanat olayı. Bir görev duygusuyla ve vatansever bir coşkuyla gerçekleştirilen bu projeyi olabildiğince çok insana izletmek geç de olsa bir ödev adeta.

*

Tayyareci Vecihi Hürkuş Müzesi Derneği , 2007 yılında, “Tayyareci Vecihi Hürkuş’un hayatı, eserleri ve ideallerini tanıtmak, topluma yeniden kazandırarak havacılığa ilgiyi ve sevgiyi etkinleştirilme ve geliştirilmesini sağlamak ve bu konuda çalışmalar yapan kişi ve kuruluşlarla Tayyareci Vecihi Hürkuş Müzesi’ni kurmak, Türkiye’de üretilen veya Türkiye’de üretilecek olan uçak yapımlarını desteklemek, Türk ve Dünya havacılık tarihine katkı sağlayacak bilgi belge ve dokümanları araştırmak, bulmak, arşiv oluşturmak, sergilemek, toplumla paylaşmak, Vecihi Hürkuş’un kabrinin Askeri Şehitliğe naklini sağlamak” amacı ile kuruldu.

 

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.