Bakan Dürüst: “Amacımız, rekabet ortamı yaratarak, uçuşların uygun fiyata gelmesine olanak vermektir”

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı tarafından, hükümet kararı ile başlatılan, KKTC’ye uçuş yapacak yeni bir hava yolu şirketi bulma çalışmaları tamamlandı.

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı kemal Dürüst, konu ile ilgili yaptığı açıklamasında, Bakanlık nezdinde yapılan yoğun çalışmalar ve istişareler neticesinde, Bird Hava Yolu’nun KKTC’ye uçuş yapması için gerekli izinlerin verilmesi kararının alındığını belirtti.

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Kemal Dürüst, bir süreden beridir, hükümet kararı ile KKTC’ye yeni bir hava yolu şirketi arayışında olduklarını, birçok hava yolu şirketinden teklifler alındığını ve en uygun şartları sunan Bird Hava Yolu şirketine KKTC’ye uçuş izninin verilmesine karar verdiklerini belirtti.

birdairways-1

“Ada ülkesi olmamız dolayısıyla, ulaşım bizler için hayati önem taşımaktadır. Gerek deniz taşımacılığı gerekse de hava yolu taşımacılığı konusunda, kalitenin ve alternatiflerin arttırılması noktasında yeni açılımlar yapmamız, kaçınılmazdı” diyen Bakan Dürüst, “Amacımız, en çok tercih edilen hava yolu ulaşımında alternatif yaratarak, hem kendi vatandaşlarımıza uygun koşullarda ve kolay seyahat edilebilir bir ortamın yaratılması, hem de KKTC’ye seyahat edecek olan gerek turist gerekse de öğrencilere kolaylık sağlayarak daha uygun koşullarda KKTC’ye seyahat etmelerini sağlamaktır” dedi.

Herhangi bir devlet ortaklığının söz konusu olmadığının altını çizen Bakan Dürüst, Bird Airlines’ın tamamen özel bir kuruluş olduğunu, yapılan görüşmeler çerçevesinde mutabakata varılarak, Türkiye Cumhuriyeti Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nden uçuş izni almaları koşulu ile KKTC hava sahasını kullanabilme izninin verildiğini belirtti.

Bakan Dürüst, Bird Airlines yetkilileri ile yaptıkları görüşmelerde, Ercan-İstanbul, Ercan-Ankara, Ercan-Trabzon, Ercan-Gaziantep, Ercan-Antalya, Ercan-Hatay, Ercan-Adana ve Türkiye aktarmalı 3’ncü dünya ülkelerine yönelik seferler konusunda mutabakata vardıklarını belirterek, en kısa süre içerisinde seferlerin başlatılacağını belirtti.

birdairways-2

Bird Hava Yolu şirketi direktörü Tuncay Çelik’de yaptığı konuşmasında, KKTC halkına en kaliteli ve en uygun hizmeti gerçekleştireceklerini belirterek, KKTC halkına hayırlı olması temennilerinde bulundu.

Konuşmaların ardından, Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Kemal Dürüst tarafından Bird Airlines
Direktörü Tuncay Çelik’e, KKTC’ye sefer düzenleme yetkisi veren izin belgesi sunuldu.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.