Perşembe, Mayıs 23, 2024
Ana SayfaYazarlarEyup TurşucuBoeing 737 MAX 10 İlk Uçuşunu Tamamladı

Boeing 737 MAX 10 İlk Uçuşunu Tamamladı

Aviation Week haberine göre, Boeing, MAX serisinin dördüncü versiyonu olan 737-10’un oldukça gecikmeli olarak uzun süre sonra, 18 Haziran günü Washington Eyaleti üzerinde mükemmel bir havada 2 saat 30 dk süren ilk test uçuşunu gerçekleştirdi.

Şirketin uzun süredir devam eden twinjet programının en uzun türevi olan uçak, Pasifik saatiyle 10:07’de Renton’un 34 pistinden kuzeye doğru hareket etti. Everett’i geçtikten ve 17.500 fit’e tırmandıktan sonra uçak, 23.000 fit’e kadar irtifalarda genel kullanım, sistemler ve uçuş kontrolleri üzerinde testler için doğu Washington’a uçtu ve 345 kt’a kadar hızlandı.

737 Baş Pilotu Jennifer Henderson’ın baş pilot ve Boeing Test ve Değerlendirme Baş Pilotu Jim Webb’in ikinci pilot olarak görev yaptığı uçak, daha sonra güneye döndü ve 280 kt hızla 15.000 fit’e alçaldı. Oregon sınırına yakın bir yerde yavaş hızda kullanım testleri yapıldı. Mürettebat daha sonra Seattle’a dönmeden önce Moses Lake meydanına alçalarak piste temas ve pas geçme gerçekleştirdi. 15.000 fitte stall’a yaklaşma da dahil olmak üzere tüm kontroller yapıldı. Uçak emniyetle Boeing Field’a geri döndü ve yerel saatle 12.38’de 32 pistine indi.

Başarıyla tamamlanan uçuş, uzatılmış 737-10’u yalnızca MAX ailesinin 20 aylık uzun süren yerde kalmasından sonra genel kurtarma stratejisinde değil, aynı zamanda A321 uçağı ile tek koridorlu dar gövde uçak pazarında yüksek rekabette de kilit rol oynaması açısından Boeing için çok ihtiyaç duyulan bir destek olmuştur. Herşeye rağmen MAX sorunları ve COVID-19 pandemisinin neden olduğu sorunlar nedeniyle meydana gelen gecikmelerin bir sonucu olarak, program şu anda orijinal programın yaklaşık üç yıl gerisinde devam etmektedir.

2017 Paris hava fuarında 240 sipariş ve taahhütle 737 MAX 10 olarak piyasaya sürülen türev, 2020’de hizmete girecekti. ilk uçak, Kasım 2019’da MAX krizinin ortasında Renton’da piyasaya tanıtıldı. Yeniden tasarımlar ile ilgili aksaklıklarının gözden geçirilmesi ve pandeminin ardından Boeing, ilk teslimatların 2023’e kadar başlamayacağını duyurdu.

737-10, 737-9’a göre 5,8 feet uzun ana iniş takımları da 9 inç yüksek olarak yapılmıştır. Bu özelliği ile Tipik bir iki sınıf düzeninde 204 ve tek sınıfta 230 yolcu kapasitesine sahiptir.

Mevcut 3.291 adet 737 Max siparişinin 408’i 737-10’dur. Çeşitli kaynaklardan alınan Verilere göre 17 havayolu ve kiralama şirketi 737-10 uçağını sipariş etti, en büyük müşterisi 106 uçak ile VietJet Air, ardından United Airlines (92) ve Lion Air (50). Diğer önemli işletmeler arasında 25’er adet ile GOL ve Virgin Australia, Tui Travel (21) ve COPA (15) bulunmaktadır. Ayrıca, aralarında üç Çinli operatör-Okay Airways, Donghai Airlines ve Xiamen Airlines’ı içeren grubun da 23 uçak siparişi bulunmaktadır.

Tek koridorlu dar gövde uçak pazarında Boeing 737-10 2 sınıfta 204, tek sınıfta(ekonomi) 230 yolcu kapasitesi ve teknik özellikleri ile A321 uçağı ile rekabet edecek güce kavuşacak gibi görünmektedir. 2021 yılı son aylarında bilhassa pandemi sorununun çözümlenmesi ile uçak satışında başlayacak artışın pazardaki rekabeti gözler önüne sereceği beklenmektedir. Umarız test sürecinde herhangi bir sorunla karşılaşılmaz ve daha emniyetli uçaklarla yolcular geçmişteki gibi yoğun seyahat günlerine dönerler.

Bugüne kadar ülkemiz hava yolu işletmelerince kesinleşmiş B737-10 siparişi bilgisi alınamamıştır. Yüksek yolcu kapasitesi ile B737-10 uçağının kısa dönemde ülkemiz işletmelerince de tercih edileceğini değerlendirebiliriz.

Sağlıkla Emniyetli Uçuşlar Dileriz

 

Eyup Turşucu

Kaptan Pilot (E )

Kaza İnceleme Uzmanı

Facebook ile Yorum Yapın

Diğer Haberler

Uzay çöpleri 60 yıllık tarihiyle şaşırtıyor!

Uzay şimdilik henüz gizemini koruyan bir şey olsa da alçak uzay olarak kabul edilen dünya görüngesi bugün erişim alanımız dahilinde. Uydular, uzay araçları, uzay...

Bilal Sarı: Tiger Meet 2015’den Kalanlar

NATO’ya bağlı ülkelerin hava kuvvetlerine mensup “kaplan filo”lar her yıl farklı bir ülkenin ev sahipliğinde bir araya geliyorlar. 2015 yılında ev sahipliği sırası Türk...

Benzer Haberler

İran’da Yaşanan Helikopter Kazasında Kurtulan Olmadığı Açıklandı

Yetkililer ve devlet medyası Pazartesi günü yaptığı açıklamada, uzun süredir Dini Lider Ayetullah Ali...

İran Cumhurbaşkanını Taşıyan Helikopter’den Haber Alınamıyor

İran Cumhurbaşkanı İbrahim Raisi Aras Nehri üzerinde İran ve Azerbaycan tarafından ortaklaşa inşa edilen...

Havacılık Olayları ve Medya!

8 ve 9 Mayıs günleri önce İstanbul Havalimanında sonrasında Alanya Gazipaşa havalimanlarında iniş yapan...

Uçuş Kumanda Yüzeyleri Nelerdir? Aileron, Elevator, Rudder Nasıl Çalışır?

Havacılık dünyasında, bir uçağın kontrol edilebilirliği, aerodinamik prensiplere dayalı olarak belirlenen çeşitli kontrol yüzeyleri...

Birleştirilmiş Birincil Uçuş Kontrol Yüzeyleri: Elevon, Ruddervator ve Flaperonların Aerodinamik İncelemesi

Havacılık endüstrisinde, uçakların performansını artırmak ve kontrol mekanizmalarını optimize etmek için sürekli olarak yeni...

26 Nisan Dünya Pilotlar Gününü Kutlarken

Ülkemizde 1 numaralı pilot lisansına sahip olan Fesa Evrensev’in Türkiye semalarında ilk uçuşu yaptığı...

Uçak Eksenleri ve Birincil Uçuş Kontrol Yüzeyleri

Modern havacılıkta, uçakların kontrol edilmesi ve manevra yapılması karmaşık aerodinamik prensiplere dayanır. Bu prensipleri...

THY B777 Uçağı, 20 Nisan 2024 Günü Tokyo Haneda Havalimanında Yanlış Piste Yaklaştığı İçin Kule tarafından Pas Geçirildi

 22 Nisan 2024 günü İstanbul Havalimanından Tokyo Haneda Havalimanına TK198 uçuşunu gerçekleştiren TC-JJT tescilli...