Boeing, müşterilerine 737 MAX uçaklarının uçuşlarının durdurulmasıyla ilgili gecikmeleri telafi etmek için vergi sonrası 5 milyar dolarlık bir ödeme bütçesi açıkladı. Bu bütçe, MAX’ı uçuran hava yolları için küçük bir pozitif adım olup, Boeing’in sorunlu jetinin er geç uçuşa geri döneceğine duyulan güveni artırabilir.

İkinci çeyrek mali sonuçlarının amaçları doğrultusunda, şirket ABD’de 737 MAX’ın uçuşa geri dönüşünün yasal olarak onaylandığını ve 2019’un dördüncü çeyreği başlangıcında diğer bölgelerde de gerekli onayı alarak uçuşa geri döneceğinin varsayıldığı belirtildi.

Halen uçuşu durdurulmuş 387 ve daha fazla sayıda teslim edilmemiş 737 MAX uçağı var. Çok kabaca teslim edilen uçak başına 12 milyon $ hava yollarına ödeme yapılması planlanmaktadır. Üretilmiş olan ancak teslim edilmeyen uçaklar için ise gecikmeler hesaba katılarak, uçak başına yaklaşık 7 milyon $ ödeme planlanmakta.

Bunlar sadece tahminler olup Boeing tarafından hava yollarının banka hesaplarına yatırılacak bir çek yazılacağı anlamına gelmez. Tutarın ödemesi, yıllara yayılarak indirim ya da diğer avantajlar şeklinde olabilir.

Özet olarak, her kullanıcı için kendine özel bir anlaşma yoluna gidileceği söz konusu olabilecektir. 2. Kazadan sonra bu güne kadar Boeing’in değerinin 35 milyar dolar azaldığı belirtilmektedir. Buna Rağmen Boeing’in Mevcut piyasa kapitalizasyonunun 200 milyar dolar olduğu ve kullanıcılar için sarf edilecek 5 milyar doların bunun sadece %2,5 olduğu açıklamasına cevaben hisseler mesai sonrası işlemlerde %2 arttı ve Cuma öğleden sonra %4’ten fazla arttı. Bu tepki, Boeing, 737 MAX için Havayollarının 5 Milyar Dolarını Tazmin EdiyorMAX için bu noktada iyi bir haber olduğunu gösterebilir.

Boeing tarafından yapılan bu açıklamalardan uçakların uçuşa geri dönüş sürecinde sona yaklaşıldığı düşünülebilir. Bir sonraki açıklamalarda bu tarihin netleşebileceğini değerlendirmekteyiz.

Emniyetli Uçuşlar dileriz

Eyup  Turşucu

Kaptan Pilot( E)

Kaza Araştırma Uzmanı

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.