B737 Max Miami Uluslararası Havalimanından kalkışta

Yeniden sertifikalandırılan Boeing 737 Max, ABD’de ilk ticari uçuşunu, uçağın dünya çapında uçuşunun durdurulmasından neredeyse iki yıl sonra, Salı günü gerçekleştirildi.

American Airlines, AA718, Salı günü saat 10:30 civarında Miami Uluslararası Havaalanı’ndan kalkış yaptı ve küçük bir gecikme ile saat 13: 00’te New York LaGuardia Havaalanına inişini tamamladı. Havayolu, daha başka rota eklemeden Max’i Miami’den New York’a 4 Ocak’a kadar uçurmayı planlıyor.

American Airlines’ın başkanı Robert Isom Salı günü gazetecilere yaptığı açıklamada, “Emniyeti en üst düzeyde sağlamak için uçakla ilişkili herkesle, FAA ve Boeing ile görüştük, uçak baştan aşağıya eksiksiz kontrol edildi.” dedi.

Eylül ayında, Temsilciler Meclisi’nden gelen bir araştırma raporunda, felaketle sonuçlanan kazaların sorumluluğunu doğrudan Boeing ve Federal Havacılık İdaresi’ne yükledi ve “Boeing’in mühendisleri tarafından yapılan bir dizi hatalı teknik varsayımın korkunç bir noktaya getirdiğine ve kısmen şeffaflık eksikliğine atıfta bulundu. Ayrıca Boeing yönetimi ve FAA tarafından büyük ölçüde yetersiz gözetim olduğu belirtildi.

Eylül ayında uçağı uçuran FAA Yöneticisi Steve Dickson, geçen ay CNBC’ye, yeniden sertifikalandırılan 737 Max’in emniyetliliğinden “yüzde 100 emin” olduğunu söyledi.

Ancak uçağa duyulan güven tüm yolcular tarafından paylaşılmamaktadır. Yeni gerçekleştirilen Reuters / Ipsos anketi, Amerikalıların yüzde 57’sinin Boeing 737 Max ile uçma ihtimalinin olmadığını söylediğini göstermektedir.

American Airlines, Max uçuşlarının tamamındaki yolculara, yeniden rezervasyon seçeneği ile önceden bilgi verilecek. Talep edilmesi halinde uçuş değişimi yapılacak.

Baltimore’dan Miami’ye, özellikle yeniden sertifikalandırılmış jetle ilk uçuşu yapmak için uçan Mike Urban, halkın güvenini yeniden kazanmanın biraz zaman alabileceğini söyledi. NBC News’e “Bunun uzun zaman alacağını, İnsanların eninde sonunda güvenini yeniden kazanacağını düşünüyorum. Bunun sağlanabilmesi için uçağın yeniden markalaşması da gerekebilir.”dedi.

Boeing, kazalara neden olan emniyet sorunları nedeniyle hala mağdur ailelerin düzenlediği düzinelerce ölüm davasıyla karşı karşıya. Etiyopyalı kaza kurbanlarının aileleri, Cuma günü yayınlanan Senato Ticaret Komitesi raporunda yer alan yeni saptamaların Boeing’in yeniden sertifikalandırma sürecinde bir dizi başarısızlık bulmasının ardından düzenleyicileri uçakların uçuşunu tekrar durdurmaya çağırdı.

9 Aralık 2020 günü, Brezilyalı havayolu Gol, yeniden sertifikalandırılmış uçakları uçuran dünyanın ilk havayolu şirketi oldu.

United Airlines, Max’i 11 Şubat’tan itibaren yeniden tanıtmayı planlıyor ve 737 Max jetlerinin en büyük operatörü Southwest’in web sitesinde yer alan bir duyuruya göre, jeti “2021’in ikinci çeyreğinden daha erken” tekrar kullanmaya başlaması planlanıyor.

Boeing CEO’su David Calhoun Kasım ayında yaptığı açıklamada, “Operasyonları askıya alma kararına yol açan iki trajik kazada kaybedilen canları asla unutmayacağız”. “Bu etkinlikler ve sonuç olarak öğrendiğimiz dersler şirketimizi yeniden şekillendirdi ve dikkatimizi emniyet, kalite ve bütünlük gibi temel değerlerimize daha da odakladı.”Dedi.

American Airlines’ın halen 24 737 Max jeti olup ilave olarak 76 Max jeti daha siparişi mevcuttur.

Kamu oyunda Max jetinin ticari uçuşuna karşı görüşler olsa da, Brezilya’dan sonra ABD’de B737 Max jeti ticari uçuşlarla yolcunun güvenini tekrar kazanmak için çaba sarfedeceği görülmektedir. Max kullanıcı diğer ülkelerin havayolu işletmelerinin de aynı şekilde Max Uçağının güvenilir ve emniyetli olduğu konusunda ciddi çalışma yapmalarının gerektiği değerlendirilmektedir.

Havacılık Sektörümüz Çalışanlarının 2021 Yılını kutlar, Sağlıkla Emniyetli Uçuşlar Dileriz

 

Eyup Turşucu

Kaptan Pilot (E)

Kaza İnceleme Uzmanı

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.