İran, ocak ayında düşürülen Ukrayna Uluslararası Havayollarına ait yolcu uçağında hayatını kaybedenlerin her birinin ailesine 150 bin dolar tazminat ödeyeceğini açıklarken; Ukrayna, ödenecek tazminatın taraflar arasında müzakereler sonucu belirlenmesi gerektiğini savundu.

İran, 8 Ocak 2020 tarihinde füzeyle yanlışlıkla düşürdüğünü duyurduğu Ukrayna Uluslararası Havayolları’na ait uçağın kurbanlarından her birinin ailesine 150 bin dolar tazminat ödeme kararı aldı. İran resmi ajansı IRNA’nın haberinde, söz konusu karar Bakanlar Kurulunun bugün yapılan oturumu sırasında alındığı belirtilirken, “Bakanlar Kurulu, Ukrayna uçağında hayatını kaybedenlerin her birinin ailesine ve yakınlarına 150 bin dolar veya onun avro karşılığının en kısa sürede ödenmesini onayladı.” ifadesine yer verildi.

UKRAYNA: TAZMİNAT MÜZAKERE YOLUYLA BELİRLENMELİ

Öte yandan, Ukrayna Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Oleg Nikolenko, ödenecek tazminatın taraflar arasında müzakereler sonucu belirlenmesi gerektiğini kaydetti. Ukrinform haber ajansında açıklamada bulunan Nikolenko, bu trajediye sebep olan nedenlerin aydınlatılması ve sorumluların adalete teslim edilmesinin öncelikli olduğunu, tazminat miktarının ise taraflar arasında müzakereler sonucu belirlenmesi gerektiğini ifade etti.

Ukrayna Dışişleri Bakan Yardımcısı Yevgen Yenin, İran’ın Ukrayna Uluslararası Havayolları’na ait uçağın düşürülmesinin nedenlerine ilişkin raporun, Ukrayna’ya iletmediğini bildirmişti.

UÇAKTAKİ 176 KİŞİDEN KURTULAN OLMAMIŞTI

Ukrayna Hava Yollarına ait “Boeing 737” tipi yolcu uçağı, 8 Ocak sabahı Kıyiv’e gitmek üzere Tahran Uluslararası İmam Humeyni Havalimanından havalandıktan kısa süre sonra düşmüş, uçaktaki 176 kişiden kimse kurtulamamıştı.

YANLIŞLIKLA DÜŞÜRÜLDÜĞÜ SAVUNULDU

İran Genelkurmay Başkanlığı, Ukrayna uçağının “hassas askeri bir noktanın” üzerinden geçerken, “insani hata” sonucu hava savunma sistemi tarafından fırlatılan 2 füzeyle yanlışlıkla düşürüldüğünü savunmuştu.

İNSANİ HATA SONUCU

İran Sivil Havacılık Kurumunun yayımladığı raporda ise uçağın düşürülmesinin, “görevi ihmal ve iletişim sorunu kaynaklı” insan hatasından kaynaklandığını yönünde idi.

DÜŞMAN UÇAĞI OLARAK ALGILANMIŞ

İran’ın raporunda, “Savunma sisteminin yerinin değiştirilmesi sonrası sistemde ‘kuzey yönü’ tanımlamasının yapılmasının ihmal edilmesi nedeniyle yolcu uçağı, düşman uçağı olarak algılanmıştır.” ifadelerine yer verildi.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.