346 kişinin ölümüyle sonuçlanan iki kaza sonrasında yaklaşık 21 ay uçuşu durdurulan Max uçakları bilindiği gibi Kasım 2020’de tekrar uçuşa başlayabilmesi için gerekli FAA onayını almıştı.

Bir çok ülkede yeniden gökyüzüyle buluşan Max uçakları maalesef birkaç gün önce Southwest ve American Havayollarında ortaya çıkan elektrik sistem arızası ile yeni bir problem yaşamaya başladı.

Bunun üzerine Boeing tarafından 16 kullanıcıya mesaj gönderilerek bazı 737 MAX uçaklarında elektrik sistemlerinin kontrol edildikten sonra tekrar uçuşa vermeleri gerektiğini bildiren mesaj gönderdi.

Max’i tekrar hizmete sokan ilk ABD havayolu olan American Airlines, en son teslim aldığı uçaklardan 17’sini Cuma günü hizmetten çıkardı. American’ın uyarıdan etkilenmeyen 24 adet 737 MAX jeti daha var.

American’ın sözcüsü Sarah Jantz yaptığı açıklamada, Boeing’in talimatıyla, gerekli incelemelerin ve Boeing veya Federal Havacılık İdaresi (FAA) tarafından önerilen ve talep edilen değişiklikleri yapmak için bu 17 uçağı geçici olarak uçuştan alındığını söyledi.

Southwest sözcüsü Brian Parrish ise havayolunun 58 737 MAX 8 uçağından 30’unun bildirimden etkilendiğini söyledi. Southwest, konuyla ilgili olarak bilinen herhangi bir operasyonel zorluk yaşamamış olsa da, 30 uçağı belirtilen önerilerin gerçekleştirilmesi için uçuş programından çıkarıldığını bildirdi.

Yazının hazırlandığı ana kadar ülkemiz MAX kullanıcılarının filolarında bulunan uçakların bu problemden etkilenmediği bilgisi alındı.

Alınan ilk bilgilere göre tespit edilen problem uçuş emniyeti açısından ciddi olmasa da etkilenen uçakların gerekli iyileştirmelerin tamamlanmasından sonra uçuşa verilmesinin Emniyeti arttıracağı düşünülerek gerekli inisiyatif alınmıştır.

Umuyoruz problem kısa sürede çözülür ve emniyetle uçuşa dönerler.

Emniyetli Uçuşlar Dileriz

 

Eyup Turşucu

Kaptan Pilot (E)

Kaza inceleme uzmanı

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.