Reuters’nin haberine göre filosunda 14 adet Boeing 737 MAX 8 uçağı bulunan United Airlines günlük 40-45 uçuş planlanan MAX serisi uçakların tekrar uçuşa dönüş tarihini bir ay uzatarak 3 Ağustos’a ötelediği açıklandı.

Daha önce de American Airlines bu tarihi 19 Ağustos’a ötelediğini açıklamıştı. Ülkemiz hava yollarında 13 adet Boeing 737 MAX 8 uçağı bulunmakta olup bu konuya ait bilgilendirme yapılmamıştır. Böylesi teknik konuların herkesi ilgilendirmediği düşünülebilir. Bilhassa bilinçli hava yolu müşterileri (yolcuları) yolculuklarında hangi tip uçakla uçtuklarına dikkat etmektedirler hatta uçak tipine göre uçuş seçenlere bile rastlanmaktadır.

Hava yolu yolcularını bilgilendirerek onların emniyetle uçtuklarını zaman zaman vurgulanmasında yarar vardır. Bu resmi açıklamalarla yapılmadığında fısıltı gazeteleri devreye girmekte yanlış haberler insanlarda güvensizlik oluşmasına sebep olmaktadır.

Boeing 737 MAX serisi uçaklarının kısa süre içinde (5 ay) yaşadığı 2 kaza hava yolunu kullanan insanlar üzerinde ciddi güvensizlik yaratmış olup bu uçağın kullanıldığı tüm ülkelerde süreç dikkatle takip edilmektedir.

Hataların giderilmesi ve sertifikasyon süreci üretici Boeing ve kural koyucu otorite FAA’nin sorumluluğunda olmasına rağmen bilhassa pilotlar (Avrupa Pilotlar Birliği) EASA’nın (Avrupa Havacılık Emniyet Ajansı) ve kullanıcı ülke Havacılık otoritelerinin de sürece katılımını arzu etmektedirler. Bu talebin altında yatan unsur 737 MAX serisi uçakların kabul edilebilir emniyet seviyesinde tekrar uçuşa verilmesidir. Ülkemiz Havayolu Pilotları Derneği’nin 13.03.2019 günü Boeing 737 MAX uçaklarının yaşadığı kazalara ilişkin bilgilendirmesi yayınlanmıştı.

Öncelikle filosunda Boeing 737 MAX uçağı bulunduran hava yolu işletmeleri, Boeing 737 pilotları ve havacılık otoriteleri süreçteki gelişmeleri yakından takip etmektedir. Önceki makalelerimde de belirttiğim gibi ilk kez uygulanan sisteme ilişkin üretici tarafından yapılan hataların giderilmesi ve emniyetle uçuşa verilebilmesi için gerekli sertifikasyon süreci sancılı ve uzun süre alacaktır. 2017 yılındaki ilk sertifikasyonda bu hataların FAA tarafından farkına varılamaması nedeniyle bu sefer çok daha uzun bir süreç gerektireceği değerlendirilmektedir. Otoriteler tarafından bu sefer MAX uçakları için uygun simülatörlerde pilotlara geçiş eğitimi verilmesi için görüşler belirtilmiştir.

Hep birlikte süreci takip ediyor olacağız.

✈️Emniyetli uçuşlar✈️

Eyup Turşucu

Kaptan Pilot (E)

Kaza İnceleme Uzmanı

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.