Pazar, Mayıs 19, 2024
Ana SayfaYazarlarEyup TurşucuBoeing 737 MAX'in Uçuş Kontrol Sistemini Yeniden Tasarlamayı Planlıyor

Boeing 737 MAX’in Uçuş Kontrol Sistemini Yeniden Tasarlamayı Planlıyor

Boeing tarafından sorunlu 737 MAX uçağının uçuş kontrol sisteminde temel değişiklikler yapmayı planladığını açıkladı. Seattle Times geçen hafta yer alan haberde Boeing’in sistemin tüm mimarisini yeniden tasarlamayı düşündüğü bilgisine yer verildi.
Boeing’in son hamlesi, ABD Federal Havacılık İdaresi’nin (FAA) haziran ayı sonlarında fark ettiği yeni bir kusurun ardından geldi. Bilindiği üzere birbirini takip eden beş ay içinde iki ölümcül kaza geçirdikten sonra 737 MAX’a uçuş yasağı getirilmişti. Mart ayının ortasından bu yana yayınlanan ilk araştırma raporu, uçağın MCAS (Manevra Karakteristiği Arttırma Sistemi) veya uçuş kontrol sisteminde bir hata olduğunu göstermekte.
Nisan ayında, şirket MCAS için bir yazılım güncellemesi yaptığını iddia etmişti. Ancak, bir simülatör testi sırasında, FAA pilotları, güncellenmiş sistemin uçak burun aşağı kumanda aldığı durumda düzeltici yanıt vermesinin uzun zaman aldığını tespit ettiler. Uzmanlar sorunun bir pilotun çabuk tepki verme kabiliyetini yavaşlatacağını ve kaza riskini artırabileceğini belirtti.
Bu nedenle, Boeing şimdi eksiksiz bir çözüm aramakta, böylece 737 MAX uçaklarındaki uçuş yasağının bir an önce kaldırılması için çaba sarfetmekte. Seattle Times’a göre, şirket MCAS sisteminin yazılım mimarisini değiştiriyor. Değişiklik, uçağın sadece bir tane yerine her iki uçuş kontrol bilgisayarından da girdi almasını sağlayacak. Onlarca yıldır Boeing’in 737 serisi uçakları yalnızca bir uçuş kontrol bilgisayarından veri almak üzere tasarlanmıştı.
Haziran ayında yeni yazılım açığının fark edilmesi, MAX’ın hizmete geri dönüşünü geciktirebilir. Ancak Boeing, sorunun eylül sonuna kadar çözülerek ekim ayı başında yasal onay almayı umuyor.
Boeing’in bu zaman çizelgesini karşılamasının zor olacağını düşünülürken şirketin eylül ayında gerekli değişiklikleri yapıp yapmamasına bakılmaksızın, FAA’nın güncellemeleri test etmek ve düzeltmeleri onaylamak için birkaç haftaya ihtiyacı olacağı belirtilmekte. Şirket otorite onaylarını aldığında, hava yollarının da pilotlarını eğitmek için zamana ihtiyacı olacağı ayrıca depo bakımı yapılan uçakların gerekli modifikasyonlar ve bakımların yapılması için zaman gereksinimi olduğu da bir gerçek.
ABD’nin büyük hava yolları, 737 MAX filosunun operasyonlarını Ocak ayının başlarına kadar iptal etmesi yasal onay konusundaki belirsizliği bir kez daha gösterdi. Southwest Hava Yolları, United Hava Yolları ve Amerikan Hava Yolları şirketleri toplam 72 MAX uçağı teslim almış durumda.
Southwest’in Mart ayının ortasından bu yana 20.000’den fazla uçuş iptali ile karşı karşıya kaldığı, United ve Amerikan hava yollarının ise ikinci çeyrekte sırasıyla 3.440 ve 7.800 uçuş iptali yaşadıkları belirtildi.
Bu bilgiler basında yer alırken Boeing İcra Kurulu Başkanı Dennis Muilenburg, şirketin uçuşu durdurulan 737 MAX uçağına yeni bir yazılım güncellemesiyle yaklaşık 500 test uçuşu yaptığını ve bunun da ikisinde şahsen uçtuğunu söyledi. Muilenburg ayrıca şirketin eylül ayında Federal Havacılık İdaresi’ne bir sertifikasyon paketi sunma planını ve uçağın 4. çeyrekte hizmete geri dönmesini beklediğini yineledi.
Boeing tarafından yoğun şekilde sürdürülen çalışmalar MAX uçaklarının 2019 tamamlanmadan tekrar uçuşa geri döneceği ümidini arttırmaktadır.
06.08.2019
Emniyetli Uçuşlar
Eyup Turşucu
Kaptan Pilot(E)
Kaza İnceleme Uzmanı
Facebook ile Yorum Yapın

Diğer Haberler

Uzay çöpleri 60 yıllık tarihiyle şaşırtıyor!

Uzay şimdilik henüz gizemini koruyan bir şey olsa da alçak uzay olarak kabul edilen dünya görüngesi bugün erişim alanımız dahilinde. Uydular, uzay araçları, uzay...

Bilal Sarı: Tiger Meet 2015’den Kalanlar

NATO’ya bağlı ülkelerin hava kuvvetlerine mensup “kaplan filo”lar her yıl farklı bir ülkenin ev sahipliğinde bir araya geliyorlar. 2015 yılında ev sahipliği sırası Türk...

Benzer Haberler

Havacılık Olayları ve Medya!

8 ve 9 Mayıs günleri önce İstanbul Havalimanında sonrasında Alanya Gazipaşa havalimanlarında iniş yapan...

26 Nisan Dünya Pilotlar Gününü Kutlarken

Ülkemizde 1 numaralı pilot lisansına sahip olan Fesa Evrensev’in Türkiye semalarında ilk uçuşu yaptığı...

THY B777 Uçağı, 20 Nisan 2024 Günü Tokyo Haneda Havalimanında Yanlış Piste Yaklaştığı İçin Kule tarafından Pas Geçirildi

 22 Nisan 2024 günü İstanbul Havalimanından Tokyo Haneda Havalimanına TK198 uçuşunu gerçekleştiren TC-JJT tescilli...

FAA, Boeing Max uçaklarının ‘kontrol kaybına yol açabilecek kablolama kusuru’ açısından denetlenmesini istiyor

MAX uçaklarına ilişkin ilk yazımı ikinci MAX kazası hemen sonrasında 13 Mart 2019’da yazmıştım....

Boeing ve Alaska Havayolları, tapa kapının patlaması nedeniyle açılan davada sorumluluğu reddetti

Boeing ve Alaska Air tarafından paylaşılan bilgilendirmelerde, 5 Ocak olayının ardından açılan davalara karşı...

Yakıt ikmali yapan görevli, A350 geri itmeden (pushback) birkaç dakika önce pitot tüplerinin kılıflarının takılı olduğunu görerek ciddi bir olayı önlemiş oldu

Şekil 1. Push back öncesi Pitot kılıfları takılı halde bulunan A350-941 uçağı27 Mayıs 2022'de,...

NTSB Bir Başka Boeing 737 MAX Uçağını Soruşturuyor

Ulusal Ulaşım Emniyeti Kurulu Perşembe günü yaptığı açıklamada, kalkış sonrasında Tapa kapının kopması olayını...

Belgrad Havalimanından Kalkışta Alçalma Işıklarına Çarpan E195’in Kule konuşmaları Açıklandı

18 Şubat 2024 günü Belgrad Havalimanı 03L pistinden kalkış esnasında 12 ILS alçalma ışıklarına...