Boeing Salı günü yaptığı açıklamada, müşterilerine MAX uçak teslimatlarını Ekim ayında başlatabilmek için fazladan personel almayı planladığını ve Washington eyaletindeki bir havaalanında görevlendirmek üzere “birkaç yüz” geçici çalışanı işe almayı planladığını söyledi.

Dünyanın en büyük havacılık krizlerinden biri olarak tarihe geçen ve altıncı ayına giren krizde büyük uçak üreticisi, Grant County Uluslararası Havalimanı’nda işçilerin uçak bakımı ve müşteri teslimatı hazırlıklarına yardımcı olacağını söyledi.

Yüzlerce uçuşu durdurulmuş 737 MAX jetinin teslim edilebilmesi için Boeing, modern sivil havacılığın en büyük lojistik operasyonlarından birini oluşturan işe alma planları, kamuoyunda ayrıntılı olarak atılan en önemli adım olarak görülmektedir.

Şikago merkezli Boeing, tek koridorlu uçağın Endonezya ve Etiyopya’da 346 kişinin ölümüyle sonuçlanan kazaların ardından Mart ayında dünya çapında uçuşlarının durdurulmasına bu yana 737 MAX uçağı teslim edemedi ve önemli bir nakit kaynağını keserek üretimi düşürdü.

Küresel hava yolu şirketleri, binlerce uçuşu iptal etmek ve daha önce yakıt tasarruflu MAX ile uçan ve karlılıklarını arttıran rotaları kapatmamak için yedek uçak kullanmak zorunda kaldı. Birçok taşıyıcı, MAX’ı sonbahar öncesi veya 2020’nin başına kadar programlarından çıkardı.

Boeing Salı günü yaptığı açıklamada, 737 MAX’ın “dördüncü çeyreğin başında” ticari olarak tekrar uçmasını sağlamaya çalıştığını ve her iki kazanın merkezindeki MCAS için yeniden programlanan yazılımın onayını aldığını doğruladı.

Temmuz ayı sonunda, ABD Federal Havacılık İdaresi Başkan Yardımcısı Dan Elwell Boeing’in hizmete giriş için daha önce belirtilen Ekim ayı hedefine bağlı kalmayı reddetti.

Elwell, “Bir zaman çizelgemiz yok” dedi. “Bir tek kritere sahibiz. 737 MAX’in uçuşa tekrar dönebilmesi için komplikasyonların ortadan kalktığının değerlendirilmesi ve emniyetli olduğuna inanılmasıdır.”

Boeing, tüm uçakları, test uçuşlarının yapıldığı bir doğu Washington bölgesi olan Moses Lake’den, fabrikalarının bulunduğu Seattle ve Everett bölgelerindeki tesislere taşımayı planladığını söyledi.

Yüzlerce Boeing 737 MAX jeti dünya genelinde uçuşu durdurulmuş durumda ve Boeing  Seattle bölgesinde ayda 42 adet olarak MAX üretmeye devam ediyor.  ABD’li uçak üreticisi ayrıca, Seattle’da bulunan Renton ve Everett’teki fabrikalarının dışındaki alanlara üretimi yeni tamamlanan uçakları park etmekte. Bunun yanında San Antonio, Teksas’ta da bir grup uçak rezerv durumda bulunuyor.

Esasen uçak üreticisinin gecikmiş teslimatlar ve üretimin düşürülmesi nedeniyle hava yollarına 737 MAX krizinin şu ana kadarki toplam maliyeti 8 milyar dolardan fazla olduğu belirtildi.

Son günlerde Boeing tarafından yapılan açıklamalar yavaş da olsa sona yaklaşıldığının ipuçlarını vermektedir. Boeing 737 MAX uçaklarının otoritelerce emniyetli olarak onaylanması ve uçuşa verilmesi Havacılık sektöründeki aylar süren kaosu sona erdirecektir. Aynı zamanda hava yolunu tercih eden yolcuları da rahatlatacaktır.

23.08.2019

Emniyetli Uçuşlar Dileriz

Eyup Turşucu
Kaptan Pilot (E)
Kaza İnceleme Uzmanı

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.