Boeing 737 MAX’lerin iki kazasından sonra Şirket derin bir krize girmiş ve geçtiğimiz günlerde üretim durdurulmuştu. Şirketten bugün yapılan açıklamada, Boeing CEO’su Dennis Muilenburg’un istifa ettiği haberi duyuruldu.

Endonezya’da Lion Hava Yollarına ait “JT 610” sefer sayılı Boeing 737 Max 8 tipi uçak, 29 Ekim 2018’de, Cakarta’dan Sumatra Adası’ndaki Pangkal Pinang şehrine gitmek üzere havalandıktan kısa süre sonra denize çakılmış ve 189 kişinin yaşamını yitirmişti.

İkinci kaza ise  Etiyopya Hava Yollarına ait Boeing 737 Max 8 tipi yolcu uçağı da 10 Mart’ta Addis Ababa’dan Kenya’nın başkenti Nairobi’ye gitmek için havalandıktan kısa süre sonra meydana gelmiş ve düşen uçaktaki 157 kişi hayatını kaybetmişti.

Görevinden ayrılan Muilenburg’un görevini, 13 Ocak tarihinde Yönetim Kurulu Başkanı David Calhoun üstlenecek.

Muilenburg, Boeing’e 1985 yılında katılmıştı. 2015’te CEO olarak görevlendirilmeden önce şirketin savunma, uzay ve güvenlik biriminin yöneticisiydi.

Boeing şirketinden yapılan açıklamada, “Yönetim Kurulu, şirketin müşterileri, ortakları ve denetim birimleriyle ilişkisini tamir etmeye çalışırken yeniden güveni sağlamak için yönetimdeki bir değişikliğin gerekli olduğuna karar verdi.”denildi.

Boeing’i soruşturan ABD Kongre üyelerinden oluşan komitenin başındaki kongre üyesi Peter DeFazio, New York Times’a, “Ben olsaydım, Muilenburg’u çok daha önceden kovardım” dedi.

Etiyopya uçuşunda kızı Samya Rose’u kaybeden Michael Stumo, CEO’nun işten çıkarılmasının, Boeing’in “güvenlik ve yenilenmeye odaklanan bir şirket olarak yenilenmesi yolunda olumlu bir ilk adım” olduğunu söyledi.

“Bir sonraki adım da yeterince performans gösteremeyen ve yetersiz bazı yönetim kurulu üyelerinin istifa etmesi olacaktır.” dedi.

ABD’de şirkete yönelik soruşturmayı yürüten yetkililer, sistemin güvenilir olmadığı konusunda şirket yetkililerin daha önceden bilgisi olduğunu ancak uçakları müşterilere yine de satarak kârı güvenlikten daha ön plana koyduğunu söylüyor ve şirketi suçluyor.

 

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.