Boeing CEO’su Dennis Muilenburg Pazar günü yaptığı açıklamada, şirketinin 737 Max uçağında bulunan yazılımla ilgili sorunları iletmediği için “hata” yaptığını söyledi.

Paris’teki Paris Air Show öncesinde gazetecilere konuşan Muilenburg, Boeing’in konuyla ilgili iletişiminin “tutarlı olmadığını” ve yaklaşımın “kabul edilemez” olduğunu söyledi.

İki 737 MAX uçak kazasından sonra düzenleyiciler tarafından yoğun inceleme altına alınan Seattle merkezli uçak üretim devi tarafından henüz doğrudan özür dilenmedi. Bilindiği gibi Endonezya’da Ekim ayında meydana gelen Lion Air kazasında 189 kişi, Mart ayında Afrika’da Etiyopya Hava Yolları kazasında ise 157 kişi hayatını kaybetmişti.

FAA(Federal Havacılık İdaresi), MAX kokpitindeki emniyet göstergesinin çalışmadığını bir yıldan daha uzun bir sürede otoriteleri bilgilendirmemesinden dolayı Boeing’i suçladı.

Bilindiği gibi ikinci kazadan sonra Boeing en üst düzeyde yöneticiler tarafından kamu oyunu bilgilendirmeye gayret göstermektedir. Yanı sıra bölgesel ziyaretlerle tüm kullanıcılara süreç konusunda bilgi verilmekte ve hatta simülatörlerde uçuşlar yapılarak sistemin emniyetliliği konusunda ikna çalışmalarını sürdürmektedir.

Tüm kullanıcı ve ilgili otoriteler süreci yandan takip etmekte olup sorunun mümkün olduğu kadar kısa sürede çözümlenerek operasyonlarını normalleştirmeyi arzulamaktadırlar.

Eyup Turşucu

Kaptan Pilot( E )

Kaza Araştırma Uzmanı

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.