20 Nisan 2022’de CAAC, ön raporun ICAO’ya sunulduğunu belirten bir açıklama yayınladı. CVR ve FDR verilerinin çözümlenmesine ilişkin çalışmaların halen devam etmekte olduğu belirtildi.

Uçak, düz uçuş seviyesi olan 8900 metre irtifadan 14:20:55L’de alçalmaya başladı. Radar kayıtlarına göre 14:21:40L’de 3380 metre yükseklikte son konumu kaydetti, bu kayda göre yer hızı 1010km/saat ve baş istikameti 117 derecedir ve bu anda bağlantı kaybolur. Ana enkaz 45 metrekare alan içinde ve 2,7 metre derinliğindeki bir su birikintisi içinde bulundu. Enkaz, yatay stabiliser, dikey kuyruk, sol ve sağ motorlar, sol ve sağ kanatlar, gövde parçaları, kokpit parçaları, iniş takımlarını içeriyordu. Elde edilen parçalar daha detaylı analiz için bir depoya nakledildi.

Kaza yerini çevreleyen ormanda yangın izleri vardı. Kıvrık kanat ucu arka kenarı, ana çarpma bölgesinden yaklaşık 12 km uzakta bulundu. Uçuş ve Kabin Ekibinin yeterliliği ve sertifikasyonu kusursuzdu, uçak uçuşa elverişliydi ve teknik kayıtlarında herhangi bir ertelenmiş girdi yoktu; ayrıca uçakta tehlikeli kargo bulunmuyordu. Yerdeki seyrüsefer yardımcılarının tamamı normal şekilde çalışıyordu, uçak seyir irtifasından ayrıldığında bölge için tehdit oluşturacak bir hava tahmini söz konusu değildi. Uçakla telsiz iletişimi 14:16L’ye (son telsiz iletişimi) kadar normaldi.

Uçak tarafından iletilen Mode-S verileri, uçağın hızlı bir şekilde alçalmaya başladığında, uçağın Guangzhou’nun yaklaşık 130 nm batısında 8900 metre/FL291’de 14:20L (06:20Z)’de rotada olduğunu göstermektedir, Transponderden 14:23L’de (06:23Z) alınan son konum pozisyonu N23.34 E111.15 olup irtifa deniz seviyesinden 3200feet yüksekliktedir.

CVR ve FDR cihazları çözümlemeleri henüz tamamlanmamasına rağmen eldeki bilgiler ışığında kaza ön raporunun hazırlanarak ICAO ile paylaşıldığı belirtilmiştir. Kısıtlı bilgiler çerçevesinde kazaya sebep olan asıl ve tali nedenler ve tavsiyelerin raporda yer almadığı değerlendirilmektedir. Her şeye rağmen rapor kamuoyuna yayınlandığında gelişmeleri paylaşacağız.

 

Emniyetli Uçuşlar Dileriz

 

Eyup Turşucu

Kaptan Pilot(E)

Kaza Araştırma Uzmanı

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.