Boeing’in Temmuz ayında 43 Max jeti siparişi daha iptal edildi.

En son iptal edilen siparişler, 346 kişinin ölümüne neden olan iki ölümlü kazanın ardından Mart 2019’dan bu yana uçuşu durdurulan ve en çok satan jeti 737 Max içindi. Ancak uçuşu tamamen durdurulmasına rağmen Boeing, Covid-19 salgını hava yolculuğunun neredeyse durmasına ve dünya havayollarında büyük kayıplara neden olana kadar siparişlerde yoğun bir iptal yaşanmamıştı.

Boeing, 60’ı Haziran ayında olmak üzere, bu yılın ilk yarısında 377 siparişin iptal edildiğini bildirdi. En yeni iptal edilen siparişlerin çoğu jetleri satın alarak havayollarına kiralayan uçak kiralama şirketlerinden geldi.

İptal edilen Temmuz siparişlerine ek olarak Boeing, dokuz jet siparişini birikmiş sipariş listesinde olmadığı ve kesinleştirilmediği için yeniden sınıflandırdı. Bu, finansal problemleri nedeniyle bir havayolu müşterisinin Boeing’e siparişini iptal ettirmek istemesinden kaynaklanabilir. Bu iptalin detayları henüz kesinleşmedi. Ayrıca Boeing, geçen ay hiç jet siparişi almadı.

İptal edilen siparişler yeniden sınıflandırılsa bile, Boeing’in birikmiş sipariş listesinde yaklaşık 4,500 uçak bulunuyor. Ancak büyük müşterileri (yolcu taşıyan havayolları)paralarını korumaya çalıştıkları için bu jetleri teslim almaya çok da istekli değiller.

Boeing, Temmuz ayında yalnızca dört jet, iki 787 Dreamliner ve iki kargo uçağı teslim edebildi. Boeing’in Mayıs ayında teslim ettiği uçak sayısı, neredeyse 12 yılın en düşük seviyesine düştü. Boeing üç ayda 2,4 milyar dolar kaybetti.

Mayıs ayında şirket, sağlık endişeleri nedeniyle fabrikalarının kapanmasının ardından tekrar üretimi artırdı. Ancak Temmuz ayındaki teslimatın yavaşlaması, jetlere olan talebin düşük olduğunun bir başka işaretidir. Çoğu havayolu, filolarının önemli bir bölümünü yere indirdi ve pandemi öncesi programlarının yalnızca bir kısmında uçuşlara devam ediyorlar.

Teslimatın durması Boeing için kötü bir haber olmaktadır çünkü Boeing, gelirin çoğunu satılan uçakların teslimatı sırasında almaktadır.

Pandemi nedeniyle yavaşlayan uçuş operasyonu tekrar eski günlere dönmesi halinde bu diğer üreticilerle birlikte Boeing içinde sıkıntının atlatılması için bir ışık olacaktır.

Emniyetli, Sağlıklı Uçuşlar dileriz

 

Eyup Turşucu

Kaptan Pilot(E)

Kaza Araştırma Uzmanı

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.