Boeing, müşterilerine ve tedarikçilere 737 MAX’ın ilk düzenleyici onaylarının “2020 ortalarına” kadar alınamayacağını, dolayısıyla MAX kullanıcılarının yıl ortası seyahat süresi bitmeden uçağa sahip olamayacaklarını açıkladı.

Boeing, “Müşterilerimizin ve tedarikçilerimizin operasyonlarını planlamalarına yardımcı olmak için düzenli aralıklarla onlara düzenleyicilerin 737 MAX’ın uçuşa tekrar geri dönüşüne ne zaman yetki vermeye başlayacağına dair en iyi tahminimizi veriyoruz ” açıklamasında bulundu.  Açıklamada, 21 Ocak itibarıyla sertifikasyonun 2020 ortalarını bulacağı tahminin altı çizildi.

FAA’nın onayından sonra ABD havayolları, MAX’ları tekrar hizmete sokan ilk Havayolları olacaklar. ABD havayolları yöneticileri, MAX’ları hizmete hazırlamak, pilotları eğitmek ve uçağı uçuş programlarına geri döndürmek için FAA’nın onayından sonra 30-60 güne ihtiyaç duyacaklarını tahmin ediyorlar.

Boeing cephesinde, üretimin ne zaman başlayacağına ise sürecin devamında değişen durumlara göre karar verileceği belirtiliyor.

Tüm B737 MAX kullanıcılarının ileriye dönük planlamalarını buna göre değiştirmeleri gerekiyor. Umarız her şey beklentileri karşılayacak şekilde gelişir ve havacılık sektörü daha fazla sıkıntı çekmeden emniyetle operasyonlarına devam eder.

Emniyetli Uçuşlar Dileriz

Eyup Turşucu

Kaptan Pilot (E)

Kaza Araştırma Uzmanı

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.