Amerikalı havacılık şirketi Boeing 10 Mart’ta meydana gelen 737 MAX kazası sonrasında kara bulutları dağıtabilmiş değil. Şirket Nisan ayında hiç yeni uçak siparişi alamadı.

Amerikan CNN kanalında yer alan habere göre yaşanan kaza sadece 737 MAX ailesini değil şirketin diğer yolcu uçakları B787 Dreamliner ve B777 konusunda da kullanıcıların kuşkulu yaklaşmasına neden oldu. Habere göre Mart ayı sonunda bazı siparişlerin kesin siparişe dönüştürülmesi sayesinde sipariş hanesine yazan şirket Nisan ayında hiç yeni sipariş alamadı.

Habere göre 737 MAX kazalarının ardından Boeing’in hatalı sisteminin kazaların odağında yer alması bu modele olan bakış açısını değiştirirken hava yolu şirketleri ve kiralama şirketleri şirketin zedelenen imajı nedeniyle diğer modeller için indirim beklentisi içerisinde.

Altı ay içerisinde düşen iki Boeing 737 MAX 8 uçağında da olağan şüphelinin Boeing’in 737 MAX uçakları ile kullanmaya başladığı MCAS olması nedeniyle hem havacılık kurumları hem de hava yolu şirketleri uçağa ve uçağın sertifikalandırma sürecine dair kuşku içerisinde.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.