Boeing’in patronu , bu yıl firmanın 346 kişiyi öldüren 737 Max uçağını içeren iki kazadan sonra ikramiye almayacak. Boeing’in başkanı David Calhoun, bu konuda Muilenburg’un öneride bulunduğunu söyledi. 2018 yılı için, Bay Muilenburg’un maaşı 1.7 milyon dolarlık maaşının üstüne 13 milyon dolarlık ikramiye eklenmişti ve Toplam ödeme paketine 2017’ye göre %27 artış sağlanmıştı

Bay Muilenburg, geçtiğimiz günlerde “uçan tabutlar” üretmek ve “kasıtlı bir şekilde gizlemekle” suçlayan ABD’li milletvekilleriyle soruşturmada karşı karşıya geldi. Ancak Calhoun, Muilenburg’un “her şeyi doğru yaptığını” söyledi.

Muilenburg’un geçen ay yönetim sorumluluğunun değiştirilmesinden sonra başkanlık görevini yürüten Calhoun, CNBC’ye, genel müdürün Boeing’in Yönetim kurulunun güvenini koruduğunu  sözlerine ekledi.

2018 Ekim ayında Lion Air’nin Boeing 737 Max’ı kaza yaptı ve 189 kişi yaşamını yitirdi. Beş ay sonrasında Mart 2019’da bir Etiyopya Havayolları uçağı düştü, 157 kişi yaşamını yitirdi, ardından 737 Max filosunun tamamının uçuşu durduruldu.

Geçen hafta ABD senatörleriyle yaptığı duruşmada, kaza sırasında ölen insanların aileleri BBC’ye Bay Muilenburg’un kaçınılmaz şekilde istifa etmesi gerektiğini düşündüklerini  ifade etmişlerdi.

Etiyopya Hava Yolları kazasında beş aile üyesini kaybeden Paul Njoroge, “Kazaların önlenebilir olduğu için 346 kişinin ölümünün sorumluluğunu üstlendiğini açıkça söylemesini istiyorum.” dedi. Etiyopya Hava Yolları kazasında kız kardeşi Samya’yı kaybeden Adnaan Stumo ise, Bay Muilenburg’un “istifa etmesi ve hatta hapse girmesi” gerektiğinin altını çizdi.

Senatörler ayrıca, Federal Havacılık İdaresi’ndeki (FAA) Emniyet görevlileri ile Boeing arasında aşırı “samimiyet” olduğunu söyleyerek sertifikasyon düzenleme sürecini eleştirdiler.

Bay Muilenburg, firmanın “güçlü gözetimi” desteklediğini ancak gözetiminin büyük bölümünü şirket yetkililerine devrettiği için eleştirilen FAA’nın yetkisini arttırmayı reddettiğini söyledi.

Salı günü CNBC’ye konuşan Calhoun, şirketin 737 Max’in adını değiştirme planlarının olmadığını belirtmişti.

Mart ayında 737 Max filosunun uçuşunun durdurulmasından bu yana, MAX modelinin yazılımının hatalarının giderildiğini ve inceleme prosedürlerini elden geçirdiğini söyledi. Nisan ayında Boeing, uçağın üretimini neredeyse beşte bir azalttı . Bay Calhoun, şirketin daha fazla üretim kesintisi yapmayacağını düşündüğünü söyledi.

Ayrıca, Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği (IATA) başkanı, düzenleyicilerin kendi onay süreçlerini takip etmek yerine 737 Max’in uçuşa elverişliliğini değerlendirmede işbirliği yapmaları gerektiğinine işaret etti.

Alexandre de Juniac, Reuters’e kişisel bir yaklaşımı benimsemenin “büyük, büyük, büyük bir hata” olduğunu söyledi. Bu endüstrinin emniyetini tek sertifikasyon kararı ve karşılıklı tanıma üzerine kurulduğunu ve bunun da çok iyi çalıştığını belirtmiştir.

Boeing MAX ile ilgili teknik iyileştirmeleri yaparken bir taraftan da kamuoyu üzerinde oluşan kötü imajını düzeltmeye gayret gösterecek ve MAX uçaklarında emniyetle uçabileceklerine ikna etmeye çalışacaktır.

Emniyetli Uçuşlar Dileriz

Eyup Turşucu

Kaptan Pilot (E )

Kaza Araştırma Uzmanı

 

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.