Cumartesi, Mayıs 18, 2024
Ana SayfaYazarlarEyup TurşucuBoeing patronu ikramiye talep etmedi!

Boeing patronu ikramiye talep etmedi!

Boeing’in patronu , bu yıl firmanın 346 kişiyi öldüren 737 Max uçağını içeren iki kazadan sonra ikramiye almayacak. Boeing’in başkanı David Calhoun, bu konuda Muilenburg’un öneride bulunduğunu söyledi. 2018 yılı için, Bay Muilenburg’un maaşı 1.7 milyon dolarlık maaşının üstüne 13 milyon dolarlık ikramiye eklenmişti ve Toplam ödeme paketine 2017’ye göre %27 artış sağlanmıştı

Bay Muilenburg, geçtiğimiz günlerde “uçan tabutlar” üretmek ve “kasıtlı bir şekilde gizlemekle” suçlayan ABD’li milletvekilleriyle soruşturmada karşı karşıya geldi. Ancak Calhoun, Muilenburg’un “her şeyi doğru yaptığını” söyledi.

Muilenburg’un geçen ay yönetim sorumluluğunun değiştirilmesinden sonra başkanlık görevini yürüten Calhoun, CNBC’ye, genel müdürün Boeing’in Yönetim kurulunun güvenini koruduğunu  sözlerine ekledi.

2018 Ekim ayında Lion Air’nin Boeing 737 Max’ı kaza yaptı ve 189 kişi yaşamını yitirdi. Beş ay sonrasında Mart 2019’da bir Etiyopya Havayolları uçağı düştü, 157 kişi yaşamını yitirdi, ardından 737 Max filosunun tamamının uçuşu durduruldu.

Geçen hafta ABD senatörleriyle yaptığı duruşmada, kaza sırasında ölen insanların aileleri BBC’ye Bay Muilenburg’un kaçınılmaz şekilde istifa etmesi gerektiğini düşündüklerini  ifade etmişlerdi.

Etiyopya Hava Yolları kazasında beş aile üyesini kaybeden Paul Njoroge, “Kazaların önlenebilir olduğu için 346 kişinin ölümünün sorumluluğunu üstlendiğini açıkça söylemesini istiyorum.” dedi. Etiyopya Hava Yolları kazasında kız kardeşi Samya’yı kaybeden Adnaan Stumo ise, Bay Muilenburg’un “istifa etmesi ve hatta hapse girmesi” gerektiğinin altını çizdi.

Senatörler ayrıca, Federal Havacılık İdaresi’ndeki (FAA) Emniyet görevlileri ile Boeing arasında aşırı “samimiyet” olduğunu söyleyerek sertifikasyon düzenleme sürecini eleştirdiler.

Bay Muilenburg, firmanın “güçlü gözetimi” desteklediğini ancak gözetiminin büyük bölümünü şirket yetkililerine devrettiği için eleştirilen FAA’nın yetkisini arttırmayı reddettiğini söyledi.

Salı günü CNBC’ye konuşan Calhoun, şirketin 737 Max’in adını değiştirme planlarının olmadığını belirtmişti.

Mart ayında 737 Max filosunun uçuşunun durdurulmasından bu yana, MAX modelinin yazılımının hatalarının giderildiğini ve inceleme prosedürlerini elden geçirdiğini söyledi. Nisan ayında Boeing, uçağın üretimini neredeyse beşte bir azalttı . Bay Calhoun, şirketin daha fazla üretim kesintisi yapmayacağını düşündüğünü söyledi.

Ayrıca, Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği (IATA) başkanı, düzenleyicilerin kendi onay süreçlerini takip etmek yerine 737 Max’in uçuşa elverişliliğini değerlendirmede işbirliği yapmaları gerektiğinine işaret etti.

Alexandre de Juniac, Reuters’e kişisel bir yaklaşımı benimsemenin “büyük, büyük, büyük bir hata” olduğunu söyledi. Bu endüstrinin emniyetini tek sertifikasyon kararı ve karşılıklı tanıma üzerine kurulduğunu ve bunun da çok iyi çalıştığını belirtmiştir.

Boeing MAX ile ilgili teknik iyileştirmeleri yaparken bir taraftan da kamuoyu üzerinde oluşan kötü imajını düzeltmeye gayret gösterecek ve MAX uçaklarında emniyetle uçabileceklerine ikna etmeye çalışacaktır.

Emniyetli Uçuşlar Dileriz

Eyup Turşucu

Kaptan Pilot (E )

Kaza Araştırma Uzmanı

 

Facebook ile Yorum Yapın

Diğer Haberler

Uzay çöpleri 60 yıllık tarihiyle şaşırtıyor!

Uzay şimdilik henüz gizemini koruyan bir şey olsa da alçak uzay olarak kabul edilen dünya görüngesi bugün erişim alanımız dahilinde. Uydular, uzay araçları, uzay...

Bilal Sarı: Tiger Meet 2015’den Kalanlar

NATO’ya bağlı ülkelerin hava kuvvetlerine mensup “kaplan filo”lar her yıl farklı bir ülkenin ev sahipliğinde bir araya geliyorlar. 2015 yılında ev sahipliği sırası Türk...

Benzer Haberler

Havacılık Olayları ve Medya!

8 ve 9 Mayıs günleri önce İstanbul Havalimanında sonrasında Alanya Gazipaşa havalimanlarında iniş yapan...

26 Nisan Dünya Pilotlar Gününü Kutlarken

Ülkemizde 1 numaralı pilot lisansına sahip olan Fesa Evrensev’in Türkiye semalarında ilk uçuşu yaptığı...

THY B777 Uçağı, 20 Nisan 2024 Günü Tokyo Haneda Havalimanında Yanlış Piste Yaklaştığı İçin Kule tarafından Pas Geçirildi

 22 Nisan 2024 günü İstanbul Havalimanından Tokyo Haneda Havalimanına TK198 uçuşunu gerçekleştiren TC-JJT tescilli...

FAA, Boeing Max uçaklarının ‘kontrol kaybına yol açabilecek kablolama kusuru’ açısından denetlenmesini istiyor

MAX uçaklarına ilişkin ilk yazımı ikinci MAX kazası hemen sonrasında 13 Mart 2019’da yazmıştım....

Boeing ve Alaska Havayolları, tapa kapının patlaması nedeniyle açılan davada sorumluluğu reddetti

Boeing ve Alaska Air tarafından paylaşılan bilgilendirmelerde, 5 Ocak olayının ardından açılan davalara karşı...

Yakıt ikmali yapan görevli, A350 geri itmeden (pushback) birkaç dakika önce pitot tüplerinin kılıflarının takılı olduğunu görerek ciddi bir olayı önlemiş oldu

Şekil 1. Push back öncesi Pitot kılıfları takılı halde bulunan A350-941 uçağı27 Mayıs 2022'de,...

NTSB Bir Başka Boeing 737 MAX Uçağını Soruşturuyor

Ulusal Ulaşım Emniyeti Kurulu Perşembe günü yaptığı açıklamada, kalkış sonrasında Tapa kapının kopması olayını...

Belgrad Havalimanından Kalkışta Alçalma Işıklarına Çarpan E195’in Kule konuşmaları Açıklandı

18 Şubat 2024 günü Belgrad Havalimanı 03L pistinden kalkış esnasında 12 ILS alçalma ışıklarına...