Boeing CEO’su David Calhoun’a göre, havacılık endüstrisindeki bileşenlerin tedarikindeki kesintiler önümüzdeki beş yıl boyunca devam edebilir.

Doha’daki Katar Ekonomik Forumu’nda düzenlenen bir etkinlikte konuşan Calhoun, “Bu sorunun çok uzun süre devam edeceğine inanıyorum. Portföyümüzde 5-6 yıllık siparişlerimiz var ve tedarik zincirlerindeki olası sorunları göz önünde bulundurarak, tamamlamaları daha da uzun sürecek.” ifadelerini kullandı.

Bileşen eksikliği, artan talep karşısında üretimi artırmaya çalışan Boeing ve Airbus üretim kabiliyetini önemli ölçüde sınırlıyor.

Boeing başkanına göre şirket, üretimi ancak sektördeki durum istikrara kavuştuktan sonra gerçekten artırabilecek ve bu yaklaşık bir buçuk yıl sürebilir.

Gulf Times’ın aktardığına göre Calhoun, “Uçak üreticilerinin önceliği istikrardır. Tedarik zinciri sorunlarını bir kez ve herkes için çözmemiz gerekiyor. Bu süreç hızlı olmayacak.” görüşünü savundu.

Calhoun, ne Boeing’in ne de Airbus’ın 2035 yılına kadar yeni bir uçak modeli oluşturamayacağını kaydetti.

Daha önce Boeing CEO’su, sürdürülebilir havacılık yakıtının (SAF) asla geleneksel yakıt kadar ucuz olmayacağı görüşünü dile getirmişti.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.