Reuters’in haberin göre ABD’li uçak üreticisi Boeing, Pazartesi günü yaptığı açıklamada, uçağın emniyete ilişkin uçuş yasağının geçen yılın sonlarında Amerika Birleşik Devletleri’nde kaldırılmasından bu yana en büyük siparişi aldığını, uzun süredir müşterisi olan Southwest Airlines’a 100 yeni 737 MAX-7 jet uçağı sattığını söyledi.

Bu sipariş, Southwest’in 737 MAX jetlerine olan güvenini göstererek, pandeminin vurduğu havacılık sektöründe iyileşme umduğu için attığı bu adımla, Airbus uçağı seçimi konusunda ortaya atılan spekülasyonlara da son vermiş oldu.

Bu, 737 MAX programı için çok sağlam ve güçlü bir destek oldu. Sipariş açısından körü giden 2020 yılından sonra ilk kez Şubat ayında alınan siparişlerle öne geçti.

Airbus ise bu yılın ilk iki ayında negatif net sipariş bildirmişti.

Uçak endüstrisi kaynakları, bu tür jetlerin tipik pazar indirimleriyle genellikle resmi değerlerinin yarısından daha azına satıldığı bilgisini verdi.

Reuters haberinde ayrıca Alaska Air’in Salı günü yaptığı açıklamasında, iki ölümlü kazanın sonrasında yaşanan krizin sona ermesiyle Boeing MAX uçağına artan güveni vurgulayan bir kararla 23 adet 737 MAX 9 uçağı daha satın alacağını söyledi.

2023 ile 2024 arasında teslimatların beklendiğini belirten Alaska Air ayrıca 2023 ile 2026 yılları arasında teslim alınacak şekilde 15 uçak satın almak için talep oluşturulacağını belirtti.

Bu ayın başlarında, Boeing, Kanadalı düşük maliyetli havayolu Flair İçin bir finans kuruluşunca 24 adet 737-8 siparişi verildiği bilgisi paylaşıldı.

Tüm havacılık sektörü çalışanlarına sağlıkla,

Emniyetli Uçuşlar Dileriz

 

Eyup Turşucu

Kaptan Pilot (E)

Kaza İnceleme Uzmanı

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.