Hürriyet yazarı Vahap Munyar, dünkü köşesinde  Savunma Sanayii Müsteşarlığı, Türkiye İhracatçılar Meclisi, İstanbul Sanayi Odası, İstanbul Ticaret Odası, bazı üniversiteler ve Teknopark İstanbul’un desteğiyle  kurulan “ SAHA İstanbul (Savunma, Havacılık ve Uzay Kümelenmesi Derneği)” üyeleriyle konuştu ve havacılık sektörüne yan ürünler sağlayan tedarikçilerin sorunlarını  yazdı. Munyar’ın yazısında sdile getirilen ve  özellikle sertifika engeliyle karşılaşılan şirketlerin sıkıntıları özetle şöyle:

Boeing ve Airbus’dan sertifika engeli

THY’nin yeme-içme hizmetlerini veren Turkish Do&Co, uçaklara Arçelik’in Telve, Arzum’un Okka Türk kahvesi makinelerini koydurmak için çaba harcıyor.Ancak, dünya uçak üretim devleri Boeing ve Airbus’ı ikna edip, sertifika alınması pek kolay olmuyor…

SAHA İstanbul’un gücünü sertifika engelini aşmak için de kullanması gerekiyor…

Turkish Technic ‘de sertifika engeliyle uğraşıyor

Turkish Technic’in Genel Müdür Danışmanlığını yürüten SAHA İstanbul Başkan Yardımcısı Halil Tokel :

– Turkish Technic, yılda 600 uçak bakımı yapıyor. 500 milyon dolarlık yedek parça alıyor. Bu yedek parçalar Türkiye’de üretilse iyi olmaz mı?

THY’nin uçak koltuğu, galley başta olmak üzere ortaklarıyla bazı alanlarda üretime girdiğini anımsattı:

– Ülkemizde halı ve tekstil sektörü dünyada ilk sıralarda ama uçak halısı ithal ediliyordu. Yerlileştirilmesi için epey çaba harcadık. Sonunda sertifikalandırıp yerli halı kullanmaya başladık. İlk şikayet THY personelinden geldi. Onların şikayetlerini ortadan kaldıracak iyileştirmeler yapıldı. Şimdi yerli halı kullanılıyor.

Turkish Technic’e malzeme satabilen şirket sayısının 54 olduğunu kaydetti:

 – Aslında SAHA İstanbul’un kapsadığı bölgede Turkish Technic’e malzeme, parça verebilecek 200 firma var. 2023’e kadar bize malzeme, parça verebilecek, sertifikasına kavuşmuş firma sayısının 5 bine çıkmasını hedefliyoruz.

Türkiye’de fiyatı 10 milyon dolar olan uçak simülatörünün de geliştirildiğine değindi:

– Uçak tuvaleti ve başüstü dolabı üretimi de gerçekleşti. Ancak henüz sertifikaları yok.

 

 

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.