Pazartesi, Nisan 22, 2024
Ana SayfaYazarlarEyup TurşucuBoeing’de 2020 yarıyıl hedefini geciktirmeyecek yeni MAX sorunları

Boeing’de 2020 yarıyıl hedefini geciktirmeyecek yeni MAX sorunları

Boeing, güncellenmiş 737 MAX Uçuş Kontrol Bilgisayarı (FCC) yazılımını ve önerilen simülatör eğitimini geliştirmeye devam ediyor, test ve pilot değerlendirmelerinde ortaya çıkan yeni sorunları ele alıyor ve değişiklikler gerektirebilecek bir kablolama sorununun risklerini analiz etmeye devam ediyor.

En son konular arasında: yatay stabiliser trim sistemine bağlı bir kokpit gösterge ışığının uygunsuz bir şekilde ışık vermesi. Sorun, FCC’ler arasındaki veri-giriş anlaşmazlığından kaynaklanmıştır. Boeing’in MAX üzerindeki değişiklikleri, her bir FCC’den gelen verileri mukayese ederek güvenilir bilgi üretecek yazılımı gerektiren FCC bağlantı tasarımını içerir.

Uçak otopilot’ta uçarken ortaya çıkan sorun ise uçuş testi sırasında tespit edildi. Şirket, “Boeing, 20 Ocak haftasında Federal Havacılık İdaresi’ne bunu bildirdi ve konuyla ilgili teknik altyapıyı ve planlanan yazılım güncellemesini paylaştı” ve “ Havayolu müşterilerimize de bildirdirdiğini” duyurdu.

Yazılımın düzeltilmesi Boeing’in hizmete geri dönüş (RTS) çabalarına yeni bir iş ekleyecektir, ancak şirketin FAA’dan 2020 ortası onayına ilişkin en son projeksiyonu beklenmedik sorunların çözülmesi için gereken süreyi de içermektedir.

Boeing açıklamasında “Mevcut program değerlendirmemiz, bu değişikliğin mevcut 2020 ortası hizmete dönüş tahminini etkilemeyeceğini gösteriyor,” ifadeleri yer aldı.

Bu arada, Boeing birbirine çok yakın olabilecek bazı kablo demetlerinin emniyet riskini değerlendirmeye devam ediyor. İlk olarak Ocak ayında New York Times tarafından bildirilen sorun, kısa devreye karşı korumak için bazı kablo demetlerinin fiziksel olarak yer değiştirilmesi gerektirebileceği belirtilmişti. Sorun, FCC’de yapılan değişikliklerle veya modelin Mart 2019’da uçuşların durdurulmasına yol açan iki ölümlü MAX kazasına bağlı manevra özellikleri güçlendirme sisteminde (MCAS) ilgili değil.

Düzenleyiciler paketlerin değiştirilmesi gerektiğini belirlerse, MAX hizmete döndükten sonra belirli bir süre içinde düzeltmeyi zorunlu kılabilir veya düzeltme RTS değişikliklerinin bir kısmını yapabilir. Kablolama sorununun, FAA’nın ticari uçuşunu sürdürmek için MAX’ı onaylamadan önce tamamlanması ve doğrulanması gereken FCC ile ilgili düzeltmelerin testini geciktirmesi beklenmemektedir.

Boeing, “Laboratuvar” testlerini, filo veri değerlendirmesi ve üçüncü taraf incelemeleri de dahil olmak üzere uygun analizi yapmaya devam ediyoruz. “Bu analizin herhangi bir tasarım değişikliğine yol açıp açmayacağı konusunda spekülasyon yapmak erken olurdu. Teknik ekibe bu analizi tamamlamak için ihtiyaç duydukları zamanı ve kaynakları veriyoruz. Verilerimiz ve analizlerimiz değerlendirme yapabilmeleri için FAA’ya sunulacak” vurgusunda bulundu.

Boeing ayrıca tüm MAX pilotlarının eğitimine dahil edilmesini önereceği simülatör modüllerini geliştirmek için çalışıyor. Modül içeriğinin taslaklarını gören bir pilot sendika kaynağı dört senaryo geliştirildiğini söyledi. Bunlardan biri, çalışmak üzere tasarlandığından otomatik stabiliser ayar fonksiyonu olan MCAS’ı göstermektedir. İkincisi, MCAS ile ilgili acil durum senaryoları boyunca, Lion Air Flight 610 ve Mart 2019 Ethiopian Airlines Flight 302 kazalarına benzer profiller de dahil olmak üzere acil durum senaryolarını içermekte. Üçüncüsü manuel düzeltme senaryolarına odaklanıyor. Son modül ise kokpit uyarıları ve mürettebatı ikaz etmek için MAX’a eklenen çift FCC’den gelen verilerin mukayese edilerek sisteme gönderilmesi mantığına bağlı diğer değişiklikleri ele almaktadır.

Boeing açıklamaları süreçte ilk altı ay sonunda Max uçaklarının uçuşa geri dönebileceği konusunda güvence vermektedir. Bu süreçte tüm sorunlar halledilmiş gibi görünmemekle beraber belirtilen süre içinde sonuçlandırılacağı belirtilmektedir. Sona yaklaşırken umarız hesaplanamayan yeni sorunlarla karşılaşmazlar.

Emniyetli Uçuşlar Dileriz

Eyup Turşucu

Kaptan Pilot (E)

Kaza Araştırma Uzmanı

Facebook ile Yorum Yapın

Diğer Haberler

Atatürk Havalimanı 30 Dakika Hava Trafiğine Kapandı

İstanbul'da gece saatlerinde Atatürk Havalimanı 30 dakika uçuş trafiğine kapatıldı, uçaklar Ankara, Antalya ,İzmir ve Çorlu Havalimanlarına yönlendirildi İstanbul'da gece etkisini gösteren yoğun tipi ve...

1 Milyon Yolcu Barajına Dayandı

Alanya Gazipaşa Havalimanı, 2014 yılına oranla yüzde 26 büyüdü. 2014 yılında 726 bin 201 olan yolcu sayısı 2015'te 912 bin 233 kişi olduAlanya Gazipaşa...

Benzer Haberler

FAA, Boeing Max uçaklarının ‘kontrol kaybına yol açabilecek kablolama kusuru’ açısından denetlenmesini istiyor

MAX uçaklarına ilişkin ilk yazımı ikinci MAX kazası hemen sonrasında 13 Mart 2019’da yazmıştım....

Boeing ve Alaska Havayolları, tapa kapının patlaması nedeniyle açılan davada sorumluluğu reddetti

Boeing ve Alaska Air tarafından paylaşılan bilgilendirmelerde, 5 Ocak olayının ardından açılan davalara karşı...

Yakıt ikmali yapan görevli, A350 geri itmeden (pushback) birkaç dakika önce pitot tüplerinin kılıflarının takılı olduğunu görerek ciddi bir olayı önlemiş oldu

Şekil 1. Push back öncesi Pitot kılıfları takılı halde bulunan A350-941 uçağı27 Mayıs 2022'de,...

NTSB Bir Başka Boeing 737 MAX Uçağını Soruşturuyor

Ulusal Ulaşım Emniyeti Kurulu Perşembe günü yaptığı açıklamada, kalkış sonrasında Tapa kapının kopması olayını...

Belgrad Havalimanından Kalkışta Alçalma Işıklarına Çarpan E195’in Kule konuşmaları Açıklandı

18 Şubat 2024 günü Belgrad Havalimanı 03L pistinden kalkış esnasında 12 ILS alçalma ışıklarına...

Air Serbia’na Ait E195 Uçağı Kalkış Esnasında Pist Sonundaki Antenlere Çarpmasını Takiben Geriye Dönerek Emniyetle İniş Yaptı

18 Şubat 2024 günü Air Serbia’nın E195 uçağı JU324 sefer sayısıyla Belgrad-Düsseldorf uçuşu için...

Alaska Havayollarının B737-9 Max Uçağının Kalkış Sonrasında Tapa Kapısının Gövdeden Kopması Olayına İlişkin Ön Rapor Yayımlandı

5 Ocak 2024'te, Alaska Havayollarının B737-9 Max uçağı Portland- Ontario CA tarifeli iç hat...

ABD 25 saatlik kokpit ses kayıt cihazlarını onayladı, pilot emeklilik yaşında artış kabul edilmedi

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Senatosu, nihayet uçakların 25 saatlik kokpit ses kayıt cihazlarıyla donatılmasını...