Amerikalı uçak üreticisi Boeing, işçilerin fabrikalarında çalışırken kimyasallara maruz kaldıkları ve bu durumun çocuklarında doğum kusurlarına yol açtığı iddiasıyla çok sayıda davayla karşı karşıya.

İki ayrı aile tarafından açılan son davalarda, işyerinde kullanılan kimyasalların doğum kusurlarına neden olabileceğini 1980’lerden bu yana bilmesine rağmen, üreticinin kendilerini tehlikeli kimyasallara maruz kalmaktan korumadığı iddia ediliyor.

NBC’den King5 tarafından hazırlanan bir rapora göre, davacılardan Mike Evans, 2014 yılında şirketin Everett, Washington’daki üretim tesisinde Boeing 777 hattında çalışıyordu. Kendisi tarafından açılan bir davada kendisinin “uçucu organik solventlere” maruz kaldığı iddia ediliyor ve “ağır metaller” iş başında, doğmamış çocuğunda doğum kusurlarına yol açıyor.

Çocuğun annesi de Boeing’de çalışıyordu ve hamileliği sırasında zehirli kimyasallara maruz kalmıştı.

Temmuz 2017’de oğulları Spina Bifida ile birlikte diğer kusurlarla doğdu ve “hayatının geri kalanında engelli” kalacak.

Boeing’in Çevre Sağlığı ve Güvenliği bölümü, çalışanların zehirli kimyasallara maruz kalmasını azaltmaya yönelik politikalar uygulamaya koymuş olsa da Evans, “yazılı politikaların genellikle Boeing’in üretim yöneticileri tarafından uygulanmadığını” iddia ediyor.

Bu arada, Boeing çalışanı (yakıt tankları bölümü) John Klemming de ABD’li uçak üreticisine karşı, çocuğunda doğum kusurlarına yol açan zehirli kimyasallara maruz kaldığını ve bu durumun onu “sözsüz ve bağımsız bir varoluş yaşayamayacak hale getirdiğini” öne sürerek dava açtı.

Klemming, Boeing’de gelişimsel toksik maddelere doğrudan ve yakın maruz kalmanın, oğlunun OHDO Sendromu, ventriküler septal defekt, otizm ve zihinsel engelli olarak doğmasına neden olduğunu söyledi.

Doğum kusurları, hamile kalmadan önce babanın ve hamilelik sırasında annenin kimyasal maddelere maruz kalması sonucu ortaya çıkabilir. Toksik kimyasallar ebeveynlerin üreme yeteneklerini bozabilir veya hasarlı ve kusurlu DNA’yı çocuklarına aktarmalarına neden olabilir.

Waters, Kraus ve Paul hukuk firmasının Kasım 2022 tarihli raporu, Boeing’in iş yerindeki kimyasalların “1970’lerden beri” doğum kusurlarına, ölü doğumlara, kısırlığa, kansere ve diğer ciddi hastalıklara neden olabileceğini bildiğini doğruluyor.

Waters, Kraus ve Paul’un ortağı Michael Connett, “Boeing, kullandığı bazı kimyasalların doğum kusurlarına ve çalışanlarının çocuklarında çocukluk kanseri de dahil olmak üzere başka zararlara neden olabileceğinin onlarca yıldır farkındaydı. Boeing, bu riskleri açıklama konusunda sürekli olarak başarısız oldu ve çalışanlarını ve ailelerini, kalıcı ve yıkıcı zarara yol açabilecek bir tehlike konusunda karanlıkta bıraktı. İşçiler çalıştıkları kimyasalların tehlikeleri hakkında bilgilendirilmeyi hak etti.” dedi

Boeing’ten doğum kusurlarına neden olduğu bilinen kimyasallarla çalışan işçilere tehlike hakkında hiçbir zaman bilgi verilmediği iddia ediliyor.

Connett ise “Boeing, bu işçileri bilgilendirme konusundaki yasal ve ahlaki sorumluluğunu yerine getirmedi.” görüşünde.

 

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.