Two U.S. Air National Guard F-16 aircraft, left, fly in formation with two Ukraine SU-27 aircraft over Mirgorod Air Base, Ukraine, July 22, 2011, during Safe Skies 2011. Safe Skies is a joint U.S., Ukraine and Polish exercise during which Air National Guard pilots fly engagements with Ukrainian SU-27, Mig-29s and Polish F-16s in preparation for the 2012 London Olympics and 2012 EUROCup and 2014 Winter Games in Europe. (DoD photo by Master Sgt. James D. Berg, U.S. Army/Released)

Ukrayna Hava Kuvvetleri, pilotlarının bir uçuş simülatörü kullanarak ABD F-16 savaş uçağını kontrol ederken çekilmiş görüntülerini yayınladı. 

Ukrayna Hava Kuvvetleri, 27 Eylül’de videoyla birlikte yayınlanan bir açıklamada, bu sanal gerçeklik oturumlarının pilotların F-16 kokpitini tanımasına, ortak görevler yürütmesine ve hatta Ukrayna topraklarında simüle edilmiş savaş senaryolarına katılmasına olanak tanıdığını söyledi. 

İşgal altındaki bölgeler de dahil olmak üzere Ukrayna’nın gerçek haritalarıyla donatılmış simülatörler gerçekçi bir eğitim ortamı sağlıyor. 

“Tabii ki hedefimiz Ukrayna topraklarında tam teşekküllü F-16 uçak eğitim tesisleri, eğitim uçakları (Polonya İskras (Kıvılcım)) ve uçuş eğitim merkezlerine sahip olmaktır. Ancak her şey küçük şeylerle başlar”   

Açıklamada, bazı pilotların yurtdışında uygulamalı F-16 eğitimi alırken, Ukrayna’dakilerin ise “biraz boş zamanları olduğunda” bir adım önde başlamak için teknolojiden yararlandıkları belirtildi. 

Birçok Batılı ülke, havacılık koalisyonunun bir parçası olarak Ukraynalı pilotları F-16 savaş uçakları konusunda eğitmeyi taahhüt etti. 

Danimarka, Ağustos 2023’te F-16 savaş uçaklarını kullanmak üzere sekiz Ukraynalı pilotu eğitmeye başladığını duyurdu.  

ABD ayrıca, jet kılavuzlarının tamamı İngilizce olduğu için Ukraynalı pilotlara İngilizce eğitim kursunun ardından Ekim 2023’te F-16 jetlerini uçurmak üzere eğitim vermeye başlayacağını duyurdu. 

ABD Savunma Bakanlığı Basın Sekreteri Tuğgeneral Pat Ryder, ABD tarafından verilen eğitimin Avrupa’da devam eden F-16 pilot ve bakım eğitimlerini tamamlayacağını vurguladı. 

Hollanda ve Norveç gibi diğer Avrupa ülkeleri Ukrayna’ya F-16 tedarik etmeye hazır olduklarını ifade etti.  

Ağustos 2023’te Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy,  Ukrayna’nın 50-60 arasında F-16 jeti almayı hedeflediğini, ancak ülkenin hava sahasını etkili bir şekilde savunmak için 160’a ihtiyaç duyduğunun tahmin edildiğini belirtti. 

ABD’de eğitim gören ilk Ukraynalı pilot grubunun kurslarını 2023 sonuna kadar tamamlaması bekleniyor. Ancak savaşa hazır olma durumu biraz daha uzun sürebilir ve tahminler 2023-2024 kışına kadar operasyonel kapasiteye işaret ediyor. 

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.