İçtaş İnşaat’a verilen  850 bin yolcu garantisinin onda biri bile dolmayınca  4.1 milyon avroluk zararın 2013’te devlet kasasından ödendiği ortaya çıkmıştı.

Karşı Gazete’den Burcu Oral Evren, 2014 yılının verilerine de ulaştı. Sayıştay denetçilerinin elde ettiği bilgilere göre ödenen zarar 2014’te artarak neredeyse 5 milyon avroya yükseldi. Devletin kasasından tam 4 milyon 936 bin 732 avro İçtaş İnşaat’a ödendi.

Hizmete girdiği 2012 yılını sayılmazsa Bölgesel Zafer Havalimanının çalışmaya başladığı ilk iki yılda  İçtaş İnşaat’a yaklaşık 9 milyon avro ödendi.

Karşı Gazete Hazine’den ödenme sözü verilen garantinin tamamının ne kadar olduğu bilgisine de  ulaştı. Sayıştay’ın hazırladığı yeni rapora göre 2044 yılına kadar zararının karşılanacağı sözü verilen İçtaş’a, garanti edilen yolcu sayısının tutturulamaması halinde toplamda yaklaşık 214 milyon avro ödenecek.  Raporlara göre garanti edilen yolcu sayısının tutturulması da mümkün görülmüyor.

SAYIŞTAY UYARDI AMA…

Gazetenin haberinde,Sayıştay raporunun ilgili bölümünde Hükümete; ihale ve işletme sürecine ilişkin daha titiz değerlendirme yapılması, ihale sürecinde rekabet ortamının sağlanması uyarılarının yapıldığı ifadesi de yer aldı.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.