Amerikan CNN televizyonu, Suriye’de Beşar Esad’ın kalesi Lazkiye’deki Rus üssü Himeymim’i gezdi. Moskova yönetimi, her ne kadar Suriye’deki güçlerini geri çekeceğini iddia etse de, Lazkiye yakınlarındaki Himeymim hava üssünde halen yoğun bir askeri varlığı bulunuyor. Üsteki muharebe silahlarının bir bölümü çıkarılmakla birlikte, yenileri de eklendi.

İzlemek için tıklayın…

SU-34, Rusyanın en gelişmiş bombardıman jeti. 2 bin kilometre hıza ulaşabilen uçağın kokpiti dijital ve uzun görevler için uçuyor. 8 ton silah taşıyabilen uçak büyük hedefleri vururken kullanılıyor. CNN muhabiri CNN muhabiri Fred Pleitgen, Himeymim üssünde en az 6 SU-34 uçağı gördüğünü aktarıyor.

Rusya Suriye'deki üssünü CNN'e açtı

SU-24, Rusya’nın Suriye’deki hedefleri vurmak için çoğunlukla kullandığı savaş uçağı. 1980’lerden bu yana gökyüzünde olan uçak Soğuk Savaş döneminde geliştirildi. Geçtiğimiz yıl Türkiye tarafından hava sahasını ihlal ettiği için  düşürülen uçak SU-24’tü. SU-24’ler son olarak Baltık Denizi’nde seyreden Amerikan savaş gemisinin üzerinde uçarken görüntülendi.

Rusya Suriye'deki üssünü CNN'e açtı

SU-35 Türkiye’nin SU-24’ü düşürmesi üzerine Suriye’ye gönderildi, özellikle hava trafiğini kontrol ve gerçekleşebilecek muhtemel ihlaller için devreye sokuldu. CNN muhabiri Pleitgen’in gözüne üste en az 6 SU-35 takılmış.

Rusya Suriye'deki üssünü CNN'e açtı

Mi-28 savaş helikopteri, Suriye’deki Rus hava kuvvetlerinin en yeni üyesi. NATO tarafından Havoc olarak tanımlanan helikopter, kısa süre önce Suriye’ye getirildi ve Hums yakınlarında biri çoktan düştü, mürettebat öldü. Güdümlü füze taşıyabilen klasik helikopterin Himeymim üstünde ikide bir süzüldüğünü CNN muhabiri bildiriyor.

Mi-24 savaş ve nakliye helikopteri, Rusya’nın en ünlü muharebe helikopteri. NATO’nın Hind olarak adlandırdığı helikopter, Suriye’de sıklıkla muhalifleri vurmak için kullanıldı. Çok güçlü bir şekilde ateş edebilen helikopterin Suriye semalarında muhalifler tarafından çekilmiş görüntüleri mevcut. 1970’lerde Afganistan’a gönderilen helikopterin Suriye’de kullanılan modeli, fazlasıyla gelişmiş.

Rusya Suriye'deki üssünü CNN'e açtı
CNN muhabiri ayrıca üste savaş uçaklarının dışında başka helikopterler, uçaklar, tanklar, silahlı araçlar ve füze sistemleri gördü. Üsteki Rus varlığı, Moskova’nın Suriye’deki iç savaşta hâlen güçlü bir varlığının olduğunu gösteriyor.(milliyet)

 

 

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.