Hindistan Hava Kuvvetleri’nin (IAF) bildirdiğine göre,  pazartesi günü sabah İran’dan Çin’e giden bir uçakta bomba tehdidi yapıldı.

IAF, tehdidin Tahran’dan Guangzhou’ya giden bir Mahan Havayolları uçağında, yerel saatle sabah 09:20 civarında Hindistan’da yapıldığını ve yerel havalimanlarının yön değişikliği için tetikte beklediğini açıkladı.

Başlangıçta uçağın pilotu Delhi’ye inmek için izin istedi ancak reddedildi.

IAF, pilotun daha sonra diğer Hint havalimanlarına inmek için iki fırsatı daha reddettiğini açıkladı.

Alarm, Hint Hava Kuvvetleri’nin savaş uçaklarını kaldırmasına neden oldu ve uçağı Hindistan hava sahasından geçerken güvenli bir mesafeden takip ettiler.

IAF dün sabah yaptığı açıklamada “3 Ekim’de, Hindistan hava sahasından geçerken İran tescilli bir havayolu şirketinde bomba endişesi yaşandığı bilgisi alındı. IAF savaş uçaklarını kaldırdı ve uçağı güvenli bir mesafeden takip ettiler” bilgilerine yer verdi.

Açıklamanın devamında “Hava taşıtına Jaipur’a ve daha sonra Çandigarh’a iniş yapma seçeneği sunuldu. Fakat pilot, her ikisine de yönelme isteksizliğini ilan etti” mesajı verildi.

“Bir süre sonra Tahran’dan bomba endişesini dikkate almama mesajı geldi. Uçak nihai varış noktasına doğru yolculuğuna devam etti.”

Tüm eylemler, Sivil Havacılık Bakanlığı (MoCA) ve Sivil Havacılık Güvenliği Bürosu’yla (BCAS) ortaklaşa belirlenen prosedüre göre IAF tarafından gerçekleştirildi. Yapılan açıklamada,“Uçak, Hindistan hava sahası boyunca Hava Kuvvetleri tarafından yakın radar gözetimi altındaydı.” denildi.

IAF’nin iki adet Su-30MKI savaş jeti Pencap ve Jodhpur hava üslerinden harekete geçirildi.

The Independent yorum için Mahan Air’la temasa geçti fakat henüz yanıt alamadı.

Geçen hafta benzer olaylar yaşandı

Geçen hafta, uçaktaki bir yolcunun el bagajında bomba olduğunu iddia etmesinin ardından savaş uçakları Singapur’a inişe geçen Singapur Havayolları’na ait bir uçağa refakat etmeye başladı.

San Francisco’dan gelen SQ33 sefer sayılı uçakta yapılan tehdidin daha sonra bir aldatmaca olduğu anlaşıldı.

Temmuzda, Londra Gatwick’ten Minorka’ya giden EasyJet uçağında da benzer bir olay yaşanmış, yolcular bir savaş uçağının kendileriyle birlikte Balear Adaları’na uçtuğunu görünce şoke olmuşlardı.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.